GeriEkonomi Kamuya ‘rekabet dersleri’ başlıyor
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Kamuya ‘rekabet dersleri’ başlıyor

Tüketiciden gelen şikayetler üzerine harekete geçen Rekabet Kurumu, Türkiye çapında “rekabet derslerine” başlıyor. Rekabet Kurumu Başkanı Nurettin Kaldırımcı, “Biz rekabet ihlallerini önlemede yalnız kalıyoruz. Diğer kurumlara görevlerini hatırlatmak için şehir şehir tura başlıyoruz” dedi. “Rekabet ihlallerini önlemek için tüm kurumlar elini taşın altına koysun” çağrısında bulunan Kaldırımcı, bu nedenle kamu kaynaklarının etkin şekilde kullanılmadığına dikkat çekti. “Kamu yönetimi üzerine düşen görevleri yapmalı” diyen Kaldırımcı, sözlerini şöyle sürdürdü:

Yalnız kalıyoruz

Kurumumuz baştan beri özellikle işletmelerin yöneticilerine dönük programlar düzenliyor. Rekabetçi anlayışın topyekün herkes tarafından benimsenmesi gerekiyor. Biz bunları hatırlatacağız. Rekabet sadece resmi görev olarak Rekabet Kurumu’nun tek başına sorumlu olduğu bir alan gibi görülmemeli. Duyarlılık arttıkça ekonomide de daha iyi noktalara geliriz. Kamunun, siyasetin ve bürokrasinin rekabet hukukunun uygulanması konusunda duyarlı olması gerekiyor. Böylece daha etkili bir yönetim anlayışı da oluşur. Bugünün şartlarında kamu yönetimi de kendisine düşen görevlerine getirmek durumunda.
Kamunun da ciddi sorumlulukları var. Sadece özel sektörün benimsediği, uyguladığı alan olarak kalsa bu tek kanatla uçmaya benzer. Halbuki zaten yasal zemini kamu belirliyor. Kamu yöneticilerine de sorumluluk düşüyor. Mesele sadece Rekabet Kurumu’nun meselesi değil. En ücradaki kamu yöneticileri rekabette duyarlılık gösterdiği zaman konu toplumsallaşır. Biz de verdiğimiz kararla şehir şehir dolaşarak yerel yöneticilerine rekabetçi duyarlılığı anlatacağız.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle