GeriEkonomi Kamuda sınava giren yazılı kağıdı ve sözlü kamera kaydını görecek
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  1
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Kamuda sınava giren yazılı kağıdı ve sözlü kamera kaydını görecek

Kamuda sınava giren yazılı kağıdı ve sözlü kamera kaydını görecek

Başbakanlık Bilgi Edinme Değerlendirme Kurulu, kamuda işe giriş sınavlarına yönelik önemli iki karara imza attı.

Başbakanlık, yazılı sınavın yanıt kağıdı ile sözlü sınavın kamera kaydını, sınava girenlerin erişimine açtı. Kurul, geçen yıl aldığı ancak kamuoyu ile yeni paylaştığı kararlarının gerekçesini “yönetimde açıklık” ilkesine dayandırdı.
Belge değil diye reddettiler
Kültür ve Turizm Bakanlığı, açtığı bir müfettiş yardımcılığı sınavındaki cevap kağıtlarını isteyen adayın başvurusunu, “öğrenci tarafından yazılan sınav kağıdının belge hükmü taşımadığı” gerekçesiyle geri çevirdi. Bu konudaki itirazı inceleyen kurul, cevap kağıtlarının ilgilisine verilmesine hükmettiği kararının gerekçesinde “Bilgi Edinme Hakkı Kanunu açıklığı genel ilke olarak kabul etmiştir. Yönetimde açıklığın genel ilke olarak kabul edilmesi ise her türlü bilgi ve belgenin isteyen herkese verilmesini kapsar” dedi. Yasanın bu konuda bazı sınırlamalar getirdiğine de dikkat çeken kurul, ancak bu istisnalar kapsamına girmeyen taleplerin eksiksiz karşılanması gerektiğini de vurguladı.
Kamera kaydına erişilecek
Kurul, Danıştay’ın, Adalet Bakanlığı’ndaki hakim ve savcı alımına ilişkin sözlü sınavlar için şart koştuğu kamera kayıtlarını da ilgilisinin erişimine açtı. Kurul bu kararı, “başarısız” sayıldığı sınavın sesli ve görüntülü kayıtları, soru ve yanıtlar ile bu yanıtlara komisyon üyelerince verilen notların gerekçeli birer örneğinin kendisine verilmesi talebi bakanlıkça geri çevrilen adayın başvurusu üzerine aldı. Kurul, bakanlığın kamera kayıtlarında “Mülakat Kurulu” üyelerinin de yer aldığı, soruların ise başka sınavlarda da kullanılabileceği gerekçelerini haklı bulmadı bu bilgilerin başvuru sahibinin erişimine açılmasına hükmetti.

 


Yorumları Göster
Yorumları Gizle