GeriEkonomi Kamu işçisine bayram ikramiyesi
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Kamu işçisine bayram ikramiyesi

Başbakan Bülent Ecevit, kamu kesiminde çalışan işçilerin ikramiyelerinin bugün ödenmesi için gerekli hazırlıkların yapılması talimatını verdi. Başbakan Ecevit, kamu görevlilerinin maaş ve ikramiyeleriyle ilgili olarak dün iki genelge yayımladı. İlk genelgeyle, kamu kesiminde çalışan işçilere her yıl ödenmekte olan ikramiyelerin ilk taksidinin 15 Ocak'ta ödenmesini öngören kararnamenin tekemmül etmek üzere olduğu belirtilerek, ödemenin bugün yapılabilmesi için kuruluşların hazırlıklarını tamamlamaları istendi.

İkinci genelgeyle de, ücretleri Yüksek Planlama Kurulu'nca belirlenmesi gereken KİT personelinin Ocak 1999 maaşlarını avans şeklinde zamlı olarak almaları öngörülüyor.

MEMURLAR DA BUGÜN

Bu arada Bakanlar Kurulu'nun Ocak-Haziran dönemi için maaşlarını yüzde 30 ile 32 oranında arttırdığı devlet memurları da, zamlı maaşlarını bugün alıyor. Memur maaş katsayıları, yılın ilk yarısında uygulanmak üzere 7 bin 750'den 9 bin 975'e, taban aylık katsayısının 49 bin 500'den 63 bin 400'e, yaban ödeme katsayısının da 2 bin 560'dan 3 bin 200'e yükseltilmişti. Katsayılardaki bu artış ile gelir vergisindeki ilk dilime uygulanan verginin yüzde 20'den 15'e düşürülmesi sonucu, en düşük memur maaşında yüzde 32'lik bir artış sağlanmıştı. Zam oranı diğer memurlar için de yüzde 30 olarak belirlenmişti.
Yorumları Göster
Yorumları Gizle