GeriEkonomi Kamu ihalelerinde yerli malına teşvik
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  1
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Kamu ihalelerinde yerli malına teşvik

Kamunun hizmet alımı ve yapım işlerine yönelik ihalelerinde bütün yerli istekliler lehine; mal alım ihalelerinde ise "yerli malı" teklif eden yerli isteklilere yüzde 15 fiyat avantajı sağlanacak.

Kamu İhale Kurulu, 2003 başında yürürlüğe girecek olan yeni Kamu İhale Kanunu'nda öngörülen bu fiyat avantajının uygulamasında, ihale konusu malların yerli malı olarak değerlendirilebilmesi için gerekli koşulları belirledi.

YERLİ MALI TANIMI

Kurul'un Resmi Gazete'de yayımlanan kararına göre, tamamen Türkiye'de üretilen veya elde edilen ürünler ile üretim sürecinin önemli bir aşaması ve ekonomik yönden gerekli görülen en son esaslı işçilik ve eylemi Türkiye'de yapılan ürünler, yerli malı olarak kabul edilecek.

Bir malın yerli malı olarak değerlendirilebilmesi için TOBB'a bağlı ilgili oda tarafından "Yerli Malı Belgesi" ile belgelendirilmiş olması koşulu aranacak.

Sanayi ürünlerinin yerli malı olarak kabul edilmesi için Sanayi ve Ticaret Bakanlığı tarafından düzenlenen sanayi sicil belgesine sahip firmalar tarafından üretilmesi, üretim sürecinin önemli bir aşamasının ve ekonomik yönden gerekli görülen en son esaslı işçilik ve eylemin Türkiye'de yapılmış olması koşulu aranacak. Bu iki koşulun bulunması durumunda "Yerli Malı Belgesi" sanayi ürününün üretildiği yer sanayı odası veya sanayi ve ticaret odası tarafından düzenlenecek.

GIDA VE TARIM ÜRÜNLERİ

Gıda maddeleri ve tarımsal ürünlerin yerli malı olarak kabul edilebilmesi için, Tarım yetiştirilen ve avlanan su ürünleri, esnaf ve sanatkarlarca üretilen ürünler, çıkarılan madenler ve madencilik ürünleri ile diğer ürünler de tümüyle Türkiye'de üretilmesi veya üretim sürecinin önemli bir aşamasının ve ekonomik yönden gerekli işçilik ve eylemin Türkiye'de yapılmış olması koşuluyla yerli malı sayılacak.

Haber Yorumlarını Göster
Haber Yorumlarını Gizle