GeriEkonomi Kamu çalışanları ‘gerçek sendika’ için sokağa çıktı
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Kamu çalışanları ‘gerçek sendika’ için sokağa çıktı

Grevsiz ve toplu sözleşmesiz Kamu Görevlileri Sendikaları Yasa Tasarısı'nın geri çekilmesini isteyen kamu çalışanları dün Türkiye genelinde bir günlük iş bırakma eylemi yaptı. Ankara’da polis eylemcilere müdahale etti. Akşam saatlerinde polis eylemcileri dağıtmak için tazyikli su sıktı.

Kamu çalışanları, dün 1980 sonrasının en büyük toplumsal eylemlerinden birini gerçekleştirdi. TBMM'nin gündeminde bulunan grev ve toplu sözleşme hakkı içermeyen Kamu Görevlileri Sendikaları Yasa Tasarısı'nın geri çekilmesi amacıyla Türkiye genelindeki onbinlerce Kamu Emekçileri Sendikaları Konfederasyonu (KESK) üyesi memur dün iş bırakarak eylem yaptı.

ANKARA:

Çeşitli kentlerden Ankara'ya gelerek Kızılay'da toplanan yaklaşık 7 bin memur, ‘Devlet güdümlü sendikaya hayır’, ‘Emekçiler elele genel greve’, ‘Sahte sendika yasasına hayır’ sloganlarını attı. Gemileri yaktıklarını ve geri dönüş olmadığını ifade eden memurlar, ‘‘Yasa istediğimiz şekilde çıkana kadar mücadelemiz sürecek’’ dediler. Gösteriye DİSK Genel Başkanı Rıdvan Budak ile ÖDP Genel Başkanı Ufuk Uras, Türk-İş Genel Başkanı Bayram Meral de katılarak destek verdi. Sabah saatlerinde eylemcilere müdahale eden polis, akşam saatlerinde tavrını daha da sertleştirdi. Akşam saatlerine kadar Kızılay’da eylemi sürdüren kamu çalışanlarına polis tazyikli su sıktı.

İSTANBUL:

İstanbul'da ise iki ayrı gösteri düzenlendi. Saat 12.00'de Saraçhane Parkı'nda toplanarak, Aksaray'daki Metro istasyonunun önüne kadar yürüyen kamu çalışanlarının gösterisi zaman zaman yollarda oturma eylemine dönüşünce trafik aksadı. Anadolu yakasındaki memurlar da Söğütlüçeşme'deki Kadıköy Belediyesi yanında toplandıktan sonra, Kadıköy İskele Meydanı'na yürüdü. Davul zurna eşliğinde halay çekin memurlar, olaysız dağıldı.

İZMİR:

İzmir Konak Meydanı'nda saat 12.00'de 500 memur toplandı. KESK Yürütme Kurulu üyesi Zeynep Çetin, hukuksal platformda sendikal haklarını savunacaklarını bildirdi.

İZMİT:

İzmit'te de KESK'e bağlı çalışanlar toplu sözleşmeli sendikal haklarının gaspedilmesini önlemek amacıyla eylem yaparken eylemlerine devam edeceklerini bildirdi.

DİYARBAKIR:

Diyarbakır'da, sabah saatlerinden itibaren Türk Telekom, Belediyeler, Defterdarlık binalarının önünde toplanan memurlar, grev ve toplu sözleşme hakkı içermeyen ‘‘Kamu Görevlileri Sendika Yasa Tasarısı'nı’’ protesto etmek amacıyla iş bırakma eylemi yaptılar. Öğle saatlerinde eylemi bitiren memurlar, yeniden işyerlerine döndüler.

Ecevit: Memur hak aramakta gecikti

Başbakan Yardımcısı ve Devlet Bakanı Bülent Ecevit, grev ve toplu sözleşme öngörmeyen Kamu Görevlileri Sendikaları Yasa Tasarısı'nın geri çekilmesi istemiyle Kamu Çalışanları Sendikaları Konfedarasyonu'na üye memurların dün yaptığı eylemi değerlendirirken, ‘‘Eğer 2.5 yıl önce seslerini yükseltselerdi, belki Anayasa'da bir değişiklik sağlanabilirdi’’ dedi. TBMM'de konuya ilişkin Anayasa değişikliği tekliflerinin kabul edilmediğini kaydeden Ecevit, ‘‘Eğer seslerini o zaman yükseltselerdi, belki Anayasa'da bir değişiklik sağlanabilirdi. Ama biz varolan anayasal hakları sonuna kadar zorlayan bir tasarı hazırladık’’ diye konuştu.

Yargıtay'dan memur sendikalarına vize

Yargıtay 8. Ceza Dairesi, Türkiye'nin devlet memurlarına sendika kurma hakkı tanıyan ILO sözleşmesini onaylamasını, kamu çalışanları sendikalarının varlığı için yeterli buldu. Yargıtay 8. Ceza Dairesi, Zonguldak'daki bazı kamu çalışanları sendikaları yöneticilerinin Toplantı ve Gösteri Yürüyüşleri Kanunu'na muhalefetten mahkumiyetlerine ilişkin yerel mahkeme kararının temyiz istemini görüşürken, devlet memurlarının sendika kurup kuramayacaklarına da açıklık getirdi. Yargıtay kararında, şöyle denildi: ‘‘Uluslararası Çalışma Örgütü'nün (ILO) konuya ilişkin 87 sayılı sözleşmesi, 11 Aralık 1992 günü TBMM'ce kabul edilmiştir. Anayasa'nın 90. maddesi uyarınca iç hukukta kazanılan bağlayıcılık nedeniyle, devlet memurlarına sendika kurma hakkı verilmiştir.’’Yorumları Göster
Yorumları Gizle