GeriEkonomi Kamu bankalarının koyduğu yurtdışı yasağını inceleyeceğim
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Kamu bankalarının koyduğu yurtdışı yasağını inceleyeceğim

DEVLET Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Abdüllatif Şener, Ziraat Bankası’yla Halkbank’a kredi borcu olan toplam 31 bin 500 kişi hakkında doğrudan, yani mahkeme kararı olmaksızın yurtdışına çıkış yasağı konulmasını inceleyeceğini söyledi.

Şener, ‘Tasarruv Mevduatı Sigorta Fonu’na (TMSF) tahsilat kolaylığı ve büyük yetki getiren 5020 sayılı yasanın kamu bankalarına da kredi alacağı tahsili için benzer yetkiyi tanıdığı anlaşılıyor. Ziraat ve Halkbank’ın kredi borcu olanlara uyguladığı yurdışı yasağı da buradan kaynaklanıyor’ hatırlatması üzerine şunları söyledi:

‘Dikkatimden kaçmış olmalı. 5020 sayılı yasanın kamu bankalarına böyle yetki verdiğinin farkında değilim.’

Şener, ‘TMSF’ye tanınan yetki belki haklı görülebilir. Ancak kamu bankalarına da bu yetkinin verilmesi, özel bankalar açısından haksız rekabet sayılmaz mı? Üstelik 25 bini TMSF’den, 31 bin 500’ü de olmak üzere 56 bin 500 kişiye irili ufaklı banka borcu yüzünden yurdışı yasağı konulması doğru birşey mi?’ surusunu da şöyle yanıtladı:

‘Konuyu incelemem lazım. Özellikle kamu bankaları tarafını inceleyip görmem lazım.’

Kredi kartları taslağı çarşamba Şener’de

GEÇEN
hafta Başbakanlığa gönderilmesi planlandığı halde, bu haftaya kalan Kredi Kartları Kanun taslağının ise çarşamba günü tamamlanarak Başbakan Yardımcısı Abdüllatif Şener’e gönderilmesi bekleniyor. BDDK’nın taslak için görüş istediği Maliye ile Adalet Bakanlığıkları’nın özellikle AB mevzuatı açısından önerilerini içeren görüşlerin BDDK’ya yeni ulaştığı öğrenilirken, Kurul’un bu salı toplanarak Kredi Kartları Taslağı’nı görüşerek oylayacağı belirtildi. Yarın (salı) maddeleri Kurul tarafından tek tek görüşülüp oylanacak olan Kredi Kartları Kanunu taslağı, çarşamba günü de Başbakanlığa gönderilecek.

Yorumları Göster
Yorumları Gizle