GeriEkonomi Kamil Koç, Actera Gruba'a satılıyor
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  33
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Kamil Koç, Actera Gruba'a satılıyor

Kamil Koç, Actera Gruba'a satılıyor
refid:23448865 ilişkili resim dosyası

1926 yılında kurulan Kâmil Koç satılıyor. Şirket sahipleri satış görüşmelerini yatırım fonu Actera Holding ile yürütüyor. Kâmil Koç Otobüsleri A.Ş. Yönetim Kurulu Üyesi Sema Gülez, “satış görüşmelerinde önemli bir aşamayı kat ettik” dedi.

Otobüs taşımacılığında son büyük satış operasyonu Varan’ın Ulusoy’a satılması ile olmuştu.
Ancak, sektörün en büyük firması konumunda olan yılda 12 milyon yolcu taşıyan Kamil Koç bir süredir gelen satış tekliflerini değerlendirmeye aldı.
Aile şirketi konumundaki şirket sahipleri  Actera ile masaya oturdu. Şirket ortaklarından Sema Gülmez konu ile ilgili hurriyet.com.tr’ye yaptığı açıklamada, satış görüşmelerinde önemli aşamaları geçtiklerini aktardı, ancak henüz masada olmaya devam ettiklerini söyledi.

AİLE OLARAK DA YORULDUK

Aile olarak, taşımacılık dışında başka bir iş yapmadıklarını söyleyen Gülmez “Biz işimizi hep temiz ve dürüst yapmak istedik. Ancak yorulduk da. İşi tadında

 
1,6 MİLYAR DOLARI YÖNETİYOR

Kamil Koç'u satın almak üzere masada bulunan Actera, Türkiye’nin ilk özel yer hizmetleri şirketi olan Çelebi Havacılık Holding’in de hissedarı. Bünyesinde 10 bin kişi çalışan Çelebi Holding’in yüzde 50 hissesi Actera’nın kontrolündeki Zeus Aviation Services’te. Actera yönettiği 1.6 milyar doları aşan iki fonu ile beraber Türkiye’ye odaklı en büyük özel sermaye fonu yönetim şirketi konumunda bulunuyor. Yüzde 100 yerli sermayeli bir fon olan Actera TPG ile birlikte Türkiye’nin en büyük içki üreticisi ve dağıtıcısı Mey’i satın almıştı, daha sonra şirketi İngiliz Diaego’ya satmıştı.

Actera’nın hali hazırda Spectrum Radyo Grubu, Karma Açıkhava, Türkiye’nin ev dışı tüketim noktalarına gıda ve gıda dışı ürünlerin satış ve dağıtımını yapan en büyük şirketi G2M, LBT Varlık Yönetim, Mars Entertainment Group, oyuncak zinciri Joker, Standart Profil ve Tam Factoring’de yatırımları bulunuyor.

bırakmak istedik. Aile şirketlerini belli bir süre sonra ayakta tutmak da kolay değil. Aile olarak satış kararında mutabık kaldık. Hisselerin yüzde 100'ü satılacak. Bizler (şirket sahipleri) de her birimiz belli bir yaşa geldik. Satış görüşmesi yürüttüğümüz Actera konusunda içimiz rahat. ” dedi.

 

750 OTOBÜSÜ YOLLARDA

Sema Gülmez, şirketi satmalarına gerekçe olarak ise, “Mevzuat bizi çok zorladı. Haksız rekabet koşulları da aynı durumda.  Entegre taşımacılık konusunda daha güçlü bir sermaye yapısına ihtiyaç bulunuyordu” şeklinde konuştu. Gülmez, Kamil Koç filosunda 750 otobüsün olduğunu kaydetti.

Şirketin internet sitesinde yer alan bilgiye göre 2011 yılı cirosu 329 milyon 875 bin TL.

dgokce@hurriyet.com.tr

 


Yorumları Göster
Yorumları Gizle