GeriEkonomi "Kalkınma ajanslarından istifade edilsin"
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

"Kalkınma ajanslarından istifade edilsin"

Devlet Bakanı Cevdet Yılmaz, esnaf ve KOBİ'lere kalkınma ajanslarından en üst düzeyde istifade etme çağrısında bulunarak, “Her yörenin kendi önceliklerine göre esnaf ve KOBİ'lerimize destek olan programlar uyguluyoruz, yüzde 50'ye kadar hibe destekler veriyoruz” dedi.

Yılmaz, Türkiye Esnaf ve Sanatkarları Konfederasyonu (TESK) Genel Başkanı Bendevi Palandöken'i ziyaretinde yaptığı konuşmada, hükümetin başından beri esnafa büyük önem verdiğini, bu işe sadece ekonomik açıdan bakmadıklarını ve esnafı aynı zamanda sosyal ve kültürel hayatın bel direği olarak gördüklerini söyledi.

Esnafı olduğu gibi değil, gelişmelere ve çağın ihtiyaçlarına ayak uyduracak korumaya çalıştıklarını, bunu kamu ve esnaf kesimi işbirliği içinde gerçekleştirmeye çalıştıklarını belirten Yılmaz, bu çerçevede esnaf için bir strateji belgesi, eylem planı çıktığını anımsattı. Yılmaz, adımları bu eylem planına göre attıklarını ve atmaya devam edeceklerini kaydetti.

Yılmaz, yeniden yapılandırma kanununa değinerek, bu kanuna TESK'in büyük katkısı olduğunu ve esas talebin esnaf kesiminden ortaya konduğunu belirterek, kanunun Cumhurbaşkanlığında olduğunu, yakın bir zamanda onaylanması halinde büyük bir rahatlama getireceğini söyledi.

KAYIT DIŞILIĞI AZALTMASI BEKLENTİSİ

Burada hiçbir şekilde bir affın söz konusu olmadığını vurgulayan Yılmaz, şöyle devam etti:

“Şu hassasiyete çok dikkat ettik. Zamanında fedakarlık yaparak borcunu ifa eden insanlara bir haksızlık olsun istemedik. Dolayısıyla ana parayı hiçbir şekilde affetmiyoruz ama geçmişteki o yüksek faizler, cezalar mükellef üzerinde haksız bir yük oluşturmaya başladı. İşte bu yasayla o yüksek cezaları, faizleri ortadan kaldırıyoruz. Ana parayı enflasyon, TEFE, TÜFE ile bugüne getiriyoruz. Bu kamuya yeni kaynak oluşturuyor, toplumu rahatlatıyor. Bu rahatlamadan sonra çeşitli kesimlerimiz kredi imkanlarına daha kolay erişebilecek.”

Yılmaz, yine bu kanundan kayıt dışılığı azaltması yönünde beklentileri olduğunu ifade ederek, kanunun imkanlarından faydalananların yeniden daha kayıtlı ekonominin daha fazla güçlenmesine katkısı olacağına inandıklarını söyledi.

İzledikleri politikalarla küçük esnaf ve sanatkarın yanında olmaya devam ettiklerini belirten Yılmaz, bu politikalarının devam edeceğini kaydetti.
Esnafa proje bazlı olarak da destek olduklarını anlatan Yılmaz, “Yeni dönem gerçekten projecilik dönemi. Bu yeni dönüşüm içinde mutlaka proje bazlı çalışmaların hızlanması gerekiyor” dedi.

KALKINMA AJANSLARI

Yılmaz, 26 bölgede 81 ili kapsayacak şekilde kalkınma ajansları kurduklarını anımsatarak, esnafa, ajanslardan en üst düzeyde istifade etme çağrısında bulundu. Yılmaz, küçük esnaf ve KOBİ'lere destek olmasının kalkınma ajanslarının kuruluş amaçlarından biri olduğunu belirterek, “Her yörenin kendi önceliklerine, belirlenmiş hedefi, vizyonu, üstünlük alanına göre esnaf, KOBİ'lerimize destek olan programlar uyguluyoruz. Yüzde 50'ye kadar hibe destekler veriyoruz” diye konuştu.

Bakan Yılmaz, çek mağdurlarıyla ilgili soruna ilişkin olarak ise yeniden yapılandırma kanununda çok önemli bir adım atıldığını, kanunda bir risk merkezi kurulması yönünde maddeler bulunduğunu söyledi.

TESK BAŞKANI PALANDÖKEN

TESK Genel Başkanı Bendevi Palandöken ise perakende sektörünü düzenleme yasasının bir türlü Meclis'ten geçmemesinin kendilerini sıkıntıya soktuğunu belirtti.

Yeniden yapılandırma yasasına değinen Palandöken, “Şimdi Cumhurbaşkanlığında bekliyoruz. Bir an evvel bu yasanın onaylanıp, hemen yürürlüğe girmesi ekonomik canlılığı, esnaf ve sanatkarın sıkıntılarının biraz daha azalmasını sağlayacak. Bir çok tezgah elektrik borcundan işleyemez hale geldi” dedi.

Palandöken, Sanayi ve Ticaret Bakanlığı'nın yanında “esnaf” ifadesinin de yer almasını istediklerini ifade ederek, “Sanayi Ticaret ve Esnaf Bakanlığı olsun istiyoruz. Esnaf bu kadar büyük, niye onun yanına bir esnaf kelimesi yazılmıyor. Sanayi ve Ticaret Bakanlığımızın yanına esnafında koyulması bizi daha da mutlu edecek. Çünkü genel müdürlüğümüz var ama bakanlığımız Sanayi ve Ticaret Bakanlığı. Bu bakanlık bizim için çok önemli ama biz istiyoruz ki Esnaf Bakanlığı da olsun” şeklinde konuştu.

Palandöken ayrıca çek mağdurlarıyla ilgili bir çalışmaları olduğunu bildirerek, konuyla ilgili 2 defa sicil affı çıkmasına rağmen bankaların bunu uygulayamadığını, yaptırım olmadığı için hep havada kaldığını ifade etti.

Yorumları Göster
Yorumları Gizle