GeriEkonomi Kalkınma Ajansında öncelikli hedef istihdam
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Kalkınma Ajansında öncelikli hedef istihdam

Danıştayın yürütmeyi durdurma kararını kaldırmasının ardından yeniden faaliyete geçen Çukurova Kalkınma Ajansı, yörenin öncelikli sorunu işsizliği ortadan kaldırmak ve yatırımlara başlanması için proje çağrısı hazırlıkları içinde olduğu bildirildi.

Çukurova Kalkınma Ajansı Genel Sekreteri Veysel Parlak, Anayasa Mahkemesince 5449 sayılı Kalkınma Ajanslarının Kuruluşu, Koordinasyonu ve Görevleri Hakkındaki Kanun ile ilgili kararını açıklamasının ardından, yürütmeyi durdurma kararı süresince yaşanan boşluğun kapatılması için yoğun bir çalışma sürecine girdiklerini söyledi.

Devlet Planlama Teşkilatının (DPT) koordinatörlüğünde, açığı kapatmak için ekip olarak yoğun bir çalışma sürecinde olduklarını anlatan Parlak, “yıl sonuna doğru proje çağrısı başlatacağız. Bunun için yoğun gayret sarf ediyoruz. Hedefimizi gerçekleştireceğimize inanıyorum” dedi.

Proje çağrısı sonrası bölgenin tanıtımı için, yurt içi ve yurt dışında yatırımcılarla buluşacaklarını belirten Parlak, şöyle konuştu:
“Gelişme havzası olarak düşündüğümüz Çukurova, yatırımlar için son derece cazip bir bölge. Mersin ve Adana'yı birlikte düşünerek, artılarını ortaya koyarak, bütün bölgeyi kalkındırmak istiyoruz. Mersin lojistik, turizm ve narenciye açısından çok büyük imkana sahip. Bu sektörlerde hem yeni yatırımları hem teknoloji getirecek yatırımları desteklemeyi düşünüyoruz.
Adana'yı göz önüne aldığımızda muhteşem bir tarımsal alt yapısı var. Ama geleneksel bir tarım değil, yeni teknoloji getiren yatırımları görmek istiyoruz. Bunun yanında sanayi ve özellikle tekstil alanında iyi bir alt yapısı var. Bu alanda da moda ve markaya yapılacak yatırımları teşvik etmeyi düşünüyoruz.”

“İŞSİZLİK TÜRKİYE ORTALAMASININ ÜZERİNDE”

Adana ve Mersin'in hem sanayi hem de sosyal açıdan önemli potansiyele sahip olduğunu belirten Parlak, ancak her iki kentin de bu avantajını yeterince kullanamadığını bildirdi.

İki kentin istihdama yönelik potansiyelinin belirlenmesi amacıyla çalışma yaptıklarını anlatan Parlak, “Yaptığımız araştırmada iki kent gelişmiş görünmesine rağmen işsizlik oranlarının Türkiye ortalamasının üzerinde olduğunu gördük. Biz yıl sonundan itibaren istihdama yönelik projeleri bekliyoruz. Öncelikli hedefimiz istihdama yönelik projeleri destekleyerek işsizliğe çözüm üretmek” dedi.

Proje çağrısı sonrası istihdamın yanı sıra teknoloji getirecek yatırımları destekleyeceklerini belirten Parlak, bölgede yeni yatırımların katkısının ise bir sonraki yılda görülmeye başlanacağını bildirdi.

Yorumları Göster
Yorumları Gizle