GeriEkonomi Kalkavan şimdi de ‘ay turisti’ olacak
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  1
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Kalkavan şimdi de ‘ay turisti’ olacak

Kaptan olduğu için işadamlığını zaman zaman unutup ‘dünya turu’ yapmaya kalkışan İşadamı İhsan Kalkavan’ın yeni hayali aya yolculuk. Bir süre önce küçük bir yelkenli ile dünya turuna çıkan ancak yarıda bırakmak zorunda kalan, ardından karayoluyla Kore’den İstanbul’a yolculuk hayalini de Çin’de geçirdiği trafik kazasıyla gerçekleştiremeyen İhsan Kalkavan şimdi aya yolculuk için fırsat kolladığını söyledi.

Kalkavan, ‘Ben dünyayı dolaşamadım bari o etrafımda dönsün. aya yolculuk için rezervasyon yaptıracağım. İçimde ukde olarak kaldı, ben macera adamıyım, kaptanım bu yüzden duramıyorum’ dedi.

ŞANSIMI DENEYECEĞİM:

Son 10 yılda ABD’de aya turistik seyahat konusunda bir takım projeler geliştirildiğini anlatan İhsan Kalkavan, ‘Bazı işadamları da bu konuda hazırlıklar yapıyor. Ben de ilk kafilede olmayı çok istiyorum. Çünkü dünyayı dolanmak için denizden gittik beceremedik, karadan gelirken kaza yaptık o da yarım kaldı. Bir de uzaya doğru çıkıp şansımı deneyeceğim. Ben dünyanın etrafını dönemedim bari dünya etrafımda dönsün’ dedi.

ÇOK NORMAL BİR TUTKU:

Aslında birçok insanın içinde böyle idealin bulunduğunu söyleyen İhsan Kalkavan bu açıdan bakıldığında kendi tutkusunun da normal olduğunu söyledi ve şÖyle devam etti: ‘Allah ömür verirse ve teknoloji biraz daha gelişirse aya seyahattte ilk adaylardan biri ben olurum. Böyle projelerde rezervasyon ücretleri birkaç yıl önce çok yüksekti, şu sıralar bazı işadamlarının 8-10 milyon dolara kadar rezervasyon yaptırabildiklerini okuyorum. Herhalde bir süre sonra daha da ucuzlayacak. O günler gelirse ben de gideceğim.’

İKİ HAYALİM DE OLMADI:

İhsan Kalkavan, son macerasında Kore’den yola çıktığını ve bütün Güneydoğu Asya’yı karadan geçmeyi hayal ettiğini söyledi. Kalkavan, ‘Ben gezginler kulübü üyesiyim. Son yulculukta Vietnam, Kamboçya, Bengladeş, Nepal, Hindistan, Pakistan, İran’ı geçip İstanbul’a gelecektim. Çin’de kaza geçirdik, yarıda bitti’ dedi. Ağrı Dağı’na da tırmanan Kalkavan’ın en büyük macerası ise 10 metrelik bir yelkenliyle Cem Örter ile birlikte dünya turuna çıkmak olmuştu. İhsan Kalkavan, iki yıl sürecek tur için yıllarca hazırlık yapmıştı. Kalkavan Afra ismini koyduğu teknesiyle sehayat çıkmadan önce şirketlerinin yönetimini de oğluna ve ortaklarına devretmişti. Ancak yolculuk sürerken annesi rahatsızlanmış ve bu proje de yarım kalmıştı.

Yorumları Göster
Yorumları Gizle