Kalite için ithalat yapmayın Türk makineleri tıkır tıkır

Hürriyet Haber
30.05.2010 - 00:00 | Son Güncelleme:

Sanayi Bakanı Nihat Ergün, “Türk makine sektörü, üretiminin yüzde 60’ını Avrupa ve ABD’ye ihraç ediyor. Kalite kaygısıyla ithalat yapmayı bırakın. Tıkır tıkır işleyen Türk makinelerini kullanın” çağrısı yaptı.

SANAYİ ve Ticaret Bakanı Nihat Ergün, kalite kaygısıyla yapılan ithalatı makul karşılamadıklarını belirterek, “Türk makineleri tıkır tıkır işliyor. Türk sanayisi, ürünlerinin yaklaşık 60’ını Avrupa ve ABD’ye satarak kalitesini kanıtladı. Bu ülkenin makine sektörünün üretim kalitesine şahit olduğumuz için makine alımlarında yerli malı kullanılsın istiyorum” dedi. Ergün, dünyanın her yerine satılan Türk makinelerinin özellikle kamu alımlarında ön plana çıkarılması gerektiğini de vurguladı.

Sanayi zor durumda kalır

“Türk Makine Sanayi ve Kamu Alıcıları Buluşması”nda konuşan Bakan Ergün, şunları söyledi: “136 ülkeye sanayi ürünü ihraç ediyoruz ama her ne hikmetse, kendi ürettiklerimizi kendimiz kullanmıyoruz. Bu sektörde ithal edilen ürünlerin büyük bir çoğunluğunun Türkiye’de de üretilen veya rahatlıkla üretilebilecek olan ürünler olduğunu görüyoruz. Bu nedenle, makine alımlarının yurt dışı yerine yurt içinden yapılmasını sağlayacak bazı adımlar atmalıyız. Dünyanın her yerine sattığımız bu makineleri özellikle kamu alımlarında ön plana çıkarmalıyız. Türkiye dünyanın en önemli makine üreticilerinden olduğu halde dışarıda üretilmiş makineleri tercih ederek, sanayicimizin zor durumda kalmasına ve halkımızın işsiz kalmasına yol açıyoruz.”
/images/100/0x0/55eaf9f3f018fbb8f8a2e6f4
Markaya bakmak haksızlık

Türkiye’nin Avrasya’nın üretim ve hizmet üssü olması, ihracat gelirlerinin yükselmesi, ekonomik ve sosyal gücün artması için yerli makinelerinin kullanımının artırılması gerektiğini kaydeden Bakan Ergün, “Yerli ürünleri tercih edersek, ithalat azalacak ve ihracat artacak. Özellikleri, kalitesi, güvenlik standartları, teknik özellikleri, satış sonrası hizmetleri aynı ürünler arasından sadece yabancı markalı olanların kullanılması ülkemize yapılacak büyük bir haksızlıktır. Bugün en zengin ve gelişmiş ülkeler, yerli malı kullanımını en fazla teşvik eden ülkelerdir” diye konuştu.

Açığı kabul edemeyiz

Ergün, Türkiye’nin toplam makine imalatının 20 milyar Euro düzeyinde olduğunu belirterek, şunları söyledi: “Makine sektörünün üretiminde yerli girdi kullanımı yüzde 90’lara yaklaştı. Bu nedenle son teşvik sistemimizde makine sektörünü 12 stratejik sektörden biri olarak belirledik. Bugün, ileri teknolojiye sahip Türk makine sanayi firmaları dünyanın her yerine ihracat gerçekleştiriyor. 2002 yılında 2 milyar dolar olan Türkiye’nin başka yerde sınıflandırılmayan makine ve aksamları ihracatı, 2008 yılında yaklaşık 5 kat artışla 10 milyar dolar seviyesine ulaştı. Küresel kriz nedeniyle toplam dünya ticaretinin yüzde 11 daraldığı 2009 yılında dahi sektör, 8 milyar doları aşkın ihracat gerçekleştirdi. Ancak bu kadar başarılı olduğumuz ve dünya kalitesinde üretim yaptığımız bir sektörde, 10 milyar dolara yakın dış ticaret açığını izah etmek mümkün değil. İtalya’nın 50 milyar dolar fazla verdiği sektörde, Türkiye’nin bu kadar açık vermesini kabul edemeyiz.”

Katur kutur değil, uluslararası standart

ORTA Anadolu Makine ve Aksamları İhracatçıları Birliği (OAİB) Yönetim Kurulu Başkanı Adnan Dalgakıran, Türkiye’de kamunun ve özel sektörün alımlarında Türk makinelerini tercih etmesini isteyerek, “Biz katur kutur makineler yapalım, siz de bizden tıkır tıkır alın demiyoruz. Biz uluslar arası standartlarda makineler üretiyoruz, biz meydan okuyoruz” dedi. Türk Makine Sanayi ve Kamu Alıcıları Buluşması toplantısında konuşan Dalgakıran, Türkiye’nin teknoloji üretmesinin ve kendi teknolojisine sahip çıkmasının, ülkenin ekonomik, sosyal ve siyasi dönüşümünün lokomotifliğini yapacağını belirterek, şu bilgileri verdi: “Ürettiğimiz makinelerin yüzde 60’ını gelişmiş ülkelere ihraç ediyoruz, hatta onlardan bir kısmını tekrar yabancı bir marka adı altında sizler satın alıyorsunuz. Türkiye’de çok yüksek paralarla ithal makineler alınıyor. Türkiye’nin 24-25 milyar dolarlık makine ithalatının yüzde 70’i Türkiye’de üretildiği halde ithal edildiğine, bu 17 milyar dolar oluyor. Türkiye’nin dış ticaret açığının ikinci kalemi makine ithalatından kaynaklanıyor. Özel sektörden evvel kamu sektörünün alımlarını yerli makine üzerinden yapması gerekir. Biz meydan okuyoruz, ne ürettiğimizi çok iyi biliyoruz.”

Eximbank düşük faizli sistem geliştirmeli

GAZİANTEP Sanayi Odası (GSO) Yönetim Kurulu Başkanı Nejat Koçer Gaziantep makine imalat sanayi ihracatının bu yılın 4 ayında yüzde 187 arttığını, makine imalatçılarının bölge ülkelerine anahtar teslimi tesisler kurmaya başladığını söyledi. Ürettikleri makinelerin yüzde 72’sini Ortadoğu ülkelerine sattıklarını ifade eden Koçer, şunları söyledi: “Makine sanayinin gelişmesi için daha fazla çaba göstermek ve makine imalatçılarımıza daha fazla destek olmak için artık daha çok nedenimiz var. Makine imalat sanayimizin ekonomik olarak güçlü olması gerekiyor. En azından pazarlamada bu sektöre avantaj sağlayabilmek için Eximbank’ın uzun vadeli ve düşük faizli sistemler geliştirmesini önemli görüyoruz. Bankalarımızın makine imalatçılarını desteklemede daha istekli olmalarını sağlamak önemlidir.”

İhalelerde yerliye yüzde 15 avantaj var

KAMU İhale Kurumu Başkanı Dr. Hasan Gül, kamu alım sürecinin, şu bilgileri verdi: “Kamu alımları ülkemiz Gayri Safi Milli Hasılası’nın (GSMH) yüzde 10’undan fazlasını oluşturuyor. Kamu alımlarında yerli istekliler lehine yüzde 15 fiyat avantajı sağlanıyor. Fiyat avantajı uygulaması konusunda ülkenin makro ekonomik politikalarıyla bağlantılı olduğundan, yüzde 15’e kadar fiyat avantajının idarelerce nasıl uygulanacağına ilişkin düzenleme yapılabilir. Fiyat avantajı uygulamasında sektörel ayrıma gidilebilir. Eşik değerin altında, ihalenin yabancı isteklilere kapatılması yerine yerli malına yönelik fiyat avantajı uygulaması yolu tercih edilebilir. Yerli ürün kullanımında kamu yöneticileri ve vatandaş nezdinde, algılamada olumlu değişimde etkin kampanya yürütülmeli.”
Etiketler:
Son Dakika Haberler


EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı