GeriEkonomi Kaliforniya’da bütçe açığı patladı, Terminatör ’olağanüstü hal’e geçti
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  1
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Kaliforniya’da bütçe açığı patladı, Terminatör ’olağanüstü hal’e geçti

Kaliforniya’da bütçe açığı patladı, Terminatör ’olağanüstü hal’e geçti
refid:11993977 ilişkili resim dosyası

ABD’de Kaliforniya eyaletinin Terminatör filmiyle ünlü Valisi Arnold Schwarzenegger, bütçe açığı nedeniyle olağanüstü mali durum ilan etti. Schwarzenegger, "Herkes nakdimizin tükendiğini anlamalı" derken, tasarruf için birçok kamu kurumunun Haziran 2010’a kadar her ay 3 gün çalışmaması talimatı verdi. Kamu kurumlarının kapalı olacağı günlerde çalışanlara ödeme yapılmayacak.

ABD’de ekonomik krizin en sert etkilediği eyaletlerden biri olan Kaliforniya’da, gelecek mali yıl bütçesinin 1 Temmuz’da sona eren döneme kadar onaylanamaması üzerine olağanüstü mali durum ilan edildi. Kaliforniya eyaletinin Terminatör filmiyle anılan Valisi Arnold Schwarzenegger, aldığı önlemlerle eyaletin 24.3 milyar dolar tutarındaki bütçe açığına çözüm bulmaya çalışırken, "Sahip olmadığımız paraları harcıyoruz. Bu krizin daha da artmasının bir parçası olmayacağım" diye konuştu.

Her ay 3 gün ücretsiz tatil

Alınan önlemler doğrultusunda Vali Schwarzenegger, birçok kamu kurumunun Haziran 2010’a kadar her ay 3 gün çalışmaması talimatı verdi. Buna göre bu kurumlar, her ayın ilk, ikinci ve üçüncü cuma günü kapanacak. Bu talimat 10 Temmuz’dan itibaren yürürlüğe girecek ve 200 bin kadar çalışan bu üç günde ücret alamayacak. Cezaevleri, hastaneler, otoyolu polisi ve itfaiye istasyonları uygulama dışında tutulacak.

Olmayan parayı harcıyoruz

Schwarzenegger, yaptığı açıklamada, her ne kadar eyalet senatosu bütçe sorununu çözmeyi başaramasa da bütçe açığını çözmenin ilk ve tek önceliği olacağını ifade etti. Schwarzenegger, "Biz beklerken, sorun büyümeye devam etti, açık daha da büyüdü. Çünkü biz şimdi sahip olmadığımız bir parayı harcıyoruz. Bu sorunu halledinceye kadar dinlenmeyeceğim, bu krizin daha da artmasının bir parçası olmayacağım. Herkesin nakdimizin tükendiğinin farkında olması önemli. Eyalet meclisinin bu konuya daha ciddi yaklaşması özellikle önemli" diye konuştu. Kaliforniya Senatosu’nda, önceki gün Demokratlar’ın bütçe açığı sorununun çözümünde geçici önlem olarak, eğitim ve diğer programlardan 3.3 milyar dolar kesintiye gidilmesi konusundaki teklifi üzerinde anlaşmaya varılamamıştı.

Açık 6.5 milyar dolar olur

Demokratlar, kesintilerin hayati önemi bulunan sosyal programlardan olmaması gerektiğine inanırken, Cumhuriyetçiler, bütçenin dengeye kavuşması için daha fazla kesintiye gidilmesi gerektiğini savunuyorlar. Cumhuriyetçiler ve Schwarzenegger, vergilerin yükseltilmesine de sıcak bakmıyorlar. Eyalet Müfettişi John Chiang, bütçenin zamanında onaylanmamasının, eyaletin bütçe açığının eylül ayına kadar 6.5 milyar dolara kadar çıkacağı anlanıma geldiğini söyledi. Chiang, bütçenin onaylamamasıyla kiralarını ve faturalarını ödemek, eve yiyecek götürmek zorundaki birçok insanın güçlükle karşılaşacağını belirtti.

Beyaz Saray yakından izliyor

HER
yıl bütçe denkliği sorunuyla boğuşan Kaliforniya eyaleti, dünyanın 8’inci büyük ekonomisine sahip olması ve ABD’nin gayrisafi yurt içi hasılasının yüzde 13’ünü oluşturması nedeniyle bu yıl özellikle ABD’nin geri kalanı için daha büyük bir önem taşıyor. ABD’nin en kalabalık nüfusuna sahip Kaliforniya’nın gelirleri, ekonomik kriz nedeniyle mayıs ayı itibariyle bir yıl önceye göre 13 milyar dolar azalarak 73 milyar dolara indi. Beyaz Saray da eyaletteki durumu yakından izlediğini açıkladı.

Yorumları Göster
Yorumları Gizle