GeriEkonomi Kalebodur ve Doğan'dan Kelkit'e seramik fabrikası
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Kalebodur ve Doğan'dan Kelkit'e seramik fabrikası

Kalebodur ve Doğan Grubu, Gümüşhane Kelkit'e seramik fabrikası kurmak üzere yüzde 50-50 ortaklıkla bir şirket kurdu. 1 trilyon lira sermayeyle kurulan şirketin adı Kalebodur Doğan Kelkit Doğu Anadolu Seramik Sanayi A.Ş. olarak belirlendi. Şirketin sermayesi ihtiyaca göre artırılacak.

KALEBODUR ve Doğan Grubu, Gümüşhane Kelkit'te bir seramik fabrikası kuruyor. Bu amaçla kurulan Kalebodur Doğan Kelkit Doğu Anadolu Seramik Sanayi Anonim Şirketi'nin sermayesi ise 1 trilyon lira olarak belirlendi.

Şirketin sermayesinin yüzde 50'si Kalebodur Grubu, yüzde 50'si ise Doğan Grubu'na ait bulunuyor. Kalebodur Doğan Kelkit Doğu Anadolu Seramik Sanayi Anonim Şirketi'nin 1 trilyon lira olan kuruluş sermayesinin yapılacak yatırıma göre artırılabileceği bildirildi.

Kelkit'te seramik üreterek bölge istihdamını artırmayı hedefleyen yeni şirketin Yönetim Kurulu Başkanlığı'nı ise Kalebodur'un kurucusu İbrahim Bodur yürütecek.

Doğan Holding de Kelkit'te yeni kurulan şirketle ilgili olarak dün İstanbul Menkul Kıymetler Borsası'na (İMKB) yazılı olarak bilgi verdi. İMKB'ye gönderilen yazılı açıklamada, holdingin dünkü Yönetim Kurulu toplantısında, 1 trilyon lira sermaye ile kurulan Kalebodur Doğan Kelkit Doğu Anadolu Seramik Sanayi A.Ş.'nin kuruluşuna kurucu ortak olarak iştirak etmesine karar verildiği belirtildi.

AMAÇ İSTİHDAM

Kalebodur ve Doğan gruplarının, hammadde ve pazar araştırmalarının olumlu sonuçlanması üzerine bu yatırıma karar verdikleri açıklandı. Gümüşhane Kelkit'te kurulması planlanan seramik fabrikasının, bölge kaynaklarının yerinde değerlendirilmesini sağlamayı ve bölgedeki istihdama katkıda bulunmak amacıyla kurulacağı kaydedildi. Yeni kurulacak seramik fabrikasının Kelkit'i kalkındırmayı amaçladığı belirtildi.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle