GeriEkonomi KalDer: Galatasaray kupaya toplam kalite ile ulaştı
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

KalDer: Galatasaray kupaya toplam kalite ile ulaştı

KALİTE Derneği Başkanı Yılmaz Argüden, UEFA şampiyonu Galatasaray'ı, tarihi başarıya taşıyan unsurun toplam kalite yönetimi olduğunu söyledi. Argüden, Galatasaray'ın bu başarısının tüm kurum ve kuruluşlara örnek oluşturmasını istedi.

KALİTE Derneği (KalDer) Başkanı Yılmaz Argüden Galatasaray'ı, UEFA şampiyonluğuna taşıyan unsurun toplam kalite yönetimi olduğunu savundu. Kalite Ödülleri 2000 adayları ve KalDer'in yeni yönetimi, bir basın toplantısıyla kamuoyuna tanıtıldı.

Galatasaray'ın başarı öyküsünün, toplam kalite yönetimi uygulandığında neler olabileceğini gösteren başlı başına bir metafor olduğunu ifade eden Argüden, şöyle devam etti: ‘‘Fatih Terim, GS yönetiminde toplam kalite yönetimi ilkelerinden bazılarını yaşama geçirdi. Elde edilen başarılarla yetinmeyip, sürekli iyileştirmeyi hedefledi. Ciddi başarılara ancak ciddi bir altyapı ve hazırlık sürecinin sonunda ulaşılabiliyor. GS, oyuncu seçiminden antreman sürecine, maçlara hazırlıktan maç sonrası brifinglere kadar bilimsel metodları kullanıyor. Hedeflerini koyarken ve kıyaslamalar yaparken ölçüyü Türkiye boyutuyla değil, uluslararası boyutta tutuyor. Ben, toplum olarak sadece GS'nin başarısına sevinmekle kalmayıp, bu başarıyı getiren yönetim anlayışının kamu, özel ve gönüllü tüm kurumlarımızın yönetiminde kullanılmasını yaygınlaştırabilirsek, daha nice uluslararası başarıya sevinme fırsatı yakalayabiliriz diye düşünüyorum.’’

Argüden, ülke çapında başlatılan Kalite Hareketine özel kuruluşların yanısıra kamu kuruluşlarınında katıldığını ve Milli Eğitim Bakanlığı, Aydın Emniyet Müdürlüğü, Eskişehir DSİ Bölge Müdürlüğü, Cumhurbaşkanlığı Muhafız Alayı, Kayseri 12. Ana Jet Üssü, Gölcük Tersane Komutanlığı, Değirmendere, Kadıköy ve Antalya belediyeleri gibi kuruluşların KalDer üyesi olduklarını söyledi.

KalDer Yönetim Kurulu Üyesi, Aydın Emniyet Müdürü A. Tekin Akın, toplantıda gazetecilerin sorularını yanıtlarken, polis olarak müşteri memnuniyetine önem verdiklerini söyledi. Özel şirketlerin müşteri memnuniyeti yaratmak için çalıştığını maliyeti düşürdüğünü ürettiği malı sattığını,aksayan yönleri azalttığını belirten Tekin, ‘‘Biz de Aydın Emniyet Müdürlüğü ve Emniyet Teşkilatı olarak aynı şeyi yapıyoruz’’ dedi.

RAY BAN'LI POLİS

Aydın emniyetinin, ISO 9002 kalite belgesine sahip bulunduğunu belirten Akın, ‘‘Toplam Kalite Yönetimi uygulamasıyla Aydın'da suç oranı değişti mi?’’ şeklindeki soruya yanıt verirken de, ikamet teskereleri verme yetkisini Kuşadası'na verdiklerini böylece Aydın'da trafik kazalarının azaldığını söyledi. Aydın ve çevresinde turizm suçunun ‘‘sıfır’’ olduğunu vurguladı. Tabancasız, ‘‘Ray Ban’’ gözlüklü, bermuda şortlu, lisan bilir plaj polisi uygulaması başlattıklarını anlatan Akın, ayrıca, kırtasiyeciliği ortadan kaldırarak, işin kolay ve basit şekilde kılınmasını sağladıklarını bildirdi. Aydın Emniyeti'nde görevli bulunan 3 bin polisin teker teker hizmet içi eğitimden geçtiğini kaydeden Akın, hizmette kalite için hizmet içi eğitimin önemli olduğunu belirtti.

Kalitede 11 şirket yarışacak

ULUSAL Kalite Ödülleri için bu yıl başvuru yapan kuruluşlar her zaman olduğu gibi büyük ölçekli işletmeler, küçük ve orta ölçekli işletmeler olmak üzere iki kategoride değerlendirilecek.

Kalite ödülüne aday kuruluşlar şunlar:

Büyük ölçekli işletmeler: Artema Armatür Grubu, Koç Sistem, Pınar Süt, Şahinler Mensucat, Volkswagen Elektrik Sistemleri.

Küçük ve Orta Ölçekli İşletmeler: Ata Yatırım Menkul Kıymetler, Capitol Alış Veriş ve Eğlence Merkezi, Eczacıbaşı Banyo küvetleri, Emar Satış Sonrası Müşteri Hizmetleri, Hipokrat Tıbbi Malzemeler, Özen Mensucat.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle