GeriEkonomi Kahramanmaraş'ta 'şap' hayvan pazarlarını kapattı
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Kahramanmaraş'ta 'şap' hayvan pazarlarını kapattı

Kahramanmaraş'ta şap hastalığı nedeniyle il genelindeki hayvan pazarlarının kapatıldığı bildirildi.

İl Tarım Müdürü Mehmet Gündoğdu, AA muhabirine yaptığı açıklamada, son günlerde hayvanlarda görülen şap hastalığının artması üzerine İl Hayvan Sağlığı Zabıtası Komisyonu tarafından il genelindeki hayvan pazarlarının kapatılma kararı alındığını kaydetti.

Kapatma kararının 1 Şubat'ta başladığını hatırlatan Gündoğdu, “Bilindiği üzere ülkemiz hayvancılığının en önemli sorunlarından birini de şap hastalığı oluşturuyor. Bu hastalıkla mücadelemiz devam ediyor. Şap hastalığının hayvan pazarlarında yayılma riski yüksek. Dolayısıyla tedbir amaçlı bu karar alındı” dedi.
Gündoğdu, Tarım İl Müdürlüğü ekiplerinin hastalığı yakından takip ettiğini ve alınan önlemin yeterli olması halinde hayvan pazarlarının yeniden açılacağını ifade etti.

Elbistan Belediyesi Veteriner İşleri Müdürü Fatih Erbilen de, alınan karar gereği ilçede bulunan Hayvan Borsası'nın faaliyetini durduğunu açıkladı.
Erbilen, şap hastalığının özellikle Ocak ayında artış gösterdiğini dile getirerek, “Şap hastalığı sadece aşılama ile kontrol altına alınamıyor. Gerektiğinde enfeksiyonun yayılma zincirini kırmak ve olası salgınların önüne geçmek için hayvan pazarları kapatılabiliyor” diye konuştu.

Yorumları Göster
Yorumları Gizle