GeriEkonomi Kahkonen, Türkiye için 10 milyar dolar isteyecek
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Kahkonen, Türkiye için 10 milyar dolar isteyecek

Juha Kahkonen başkanlığındaki IMF heyeti, 10 günlük inceleme sonucunda Türkiye'nin 2002 yılında ihtiyaç duyacağı ek kaynak miktarını belirledi. Yarın Türkiye'den ayrılacak olan heyet, IMF yönetimine Türkiye için 10 milyar dolarlık ek kaynak teklif edecek.

Türkiye Masası Şefi Juha Kahkonen başkanlığındaki Uluslararası Para Fonu (IMF) heyeti Türkiye'nin 2002 yılında, toplam kamu sektöründeki kaynaklar ve harcamalar dengesinde, yaklaşık 10 milyar dolar civarında finansman açığı gerçekleşeceğini hesapladı. Heyet, IMF yönetimine Türkiye'nin 10 milyar dolarlık ek finansman ihtiyacını bildirecek. Belirlenen açığın, aynı miktarda bir ek krediyle desteklenip desteklenmeyeceği, Türkiye'nin önümüzdeki yıl IMF'ye geri ödemek zorunda olduğu 5 milyar dolarlık kredi hakkında verilecek karara endekslendi.

Üst düzey bir yetkili IMF'nin sağlayacağı ek desteğin, ‘‘5 milyar dolarlık geri ödenecek miktarın nasıl ele alınacağına bağlı olduğunun’’ altını çizerek, ‘‘5 milyar dolarlık geri ödeme, bu hesaplamada hala hayati önem taşıyor’’ dedi. 5 milyar dolarlık geri ödemenin ne olacağı konusunda hala birkaç alternatifin tartışılmakta olduğunu vurgulayan yetkili, şu değerlendirmeyi yaptı:

‘‘5 milyar dolar ertelenebilir. Geri ödenebilir ama ödendikten hemen sonra tekrar geri alınabilir. Bakılacak en önmli şey, sağlanacak ek desteğin içinde 5 milyar dolar olacak mı olmayacak mı? 5 milyar dolarlık geri ödemenin dışarda bırakıldığı bir ek desteğin 10 milyar dolar düzeyinde olması çok mümkün görünmüyor.’’

10 gündür Türkiye'de bulunan IMF heyetinin, 10. Gözden Geçirme'nin yanısıra, 2002 yılı için talep edilen ek desteğin belirlenmesi için yaptığı çalışmalarda sona yaklaşıldı. Yarın Türkiye'den ayrılması beklenenen IMF heyeti, 5 milyar dolarlık geri ödemenin yapılıp yapılmaması olasılıklarıyla birlikte, 10 milyar dolarlık finansman gereğini IMF İcra Direktörleri Kurulu'na götürecek. 10. Gözden geçirme için hazırlanan Ek Niyet Mektubu'nda ‘küçülme’ önlemlerinin madde madde sayılmayacağı öğrenildi.

DİĞER DİLİMLER

IMF heyeti Aralık ayında tekrar gelecek, Aralık ayı ortasına kadar Türkiye'de kalacak olan IMF heyeti, orijinal programa göre Kasım ayında serbest bırakılması beklenen ancak fiilen sarkan 3.1 milyar dolarlık kredinin koşullarını da belirleyecek. Eylül ayına ilişkin 3.1 milyar dolarlık 10. Gözden Geçirme diliminin, Aralık ayı başında, Kasım ayındaki dilimin ise Aralık sonu veya yılbaşından hemen sonra serbest bırakılması bekleniyor.

Ek kredinin tutarı ve kararının netleşmesi halinde de bu kaynağın da yine 2002 Ocak ayında serbest bırakılacağı tahmin ediliyor. 2002 program ve bütçe hedefleri üzerinde çalışan IMF uzmanları, geçen hafta boyunca ekonomi alanındaki bakanlarla yaptıkları bir dizi görüşmede edindikleri bilgileri de değerlendirmelerinde kullandılar.

Finansman açığının saptanmasında, önümüzdeki yıl özelleştirme alanında gelir sağlayacak kaydadeğer büyüklükte uygulamalar yapılamayacağının tesbiti de etkili oldu. IMF Yönetimi'nin ek kaynağı onaylaması halinde, kredi tutarının SDR (Özel Çekme Hakkı) cinsinden karşılığı 10 milyar doların biraz altında veya üstünde olabilecek. Sağlanması beklenen ek krediye Dünya Bankası'nın ne kadar katkıda bulunacağı ise henüz netleşmedi.

Yorumları Göster
Yorumları Gizle