GeriEkonomi Kadının toplumdaki yeri kalkınmanın anahtarı
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Kadının toplumdaki yeri kalkınmanın anahtarı

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın eşi Emine Erdoğan, kadın meselesinin en büyük seviyede hassasiyet göstermeyi gerektirdiğini belirterek, ‘Çünkü ülke olarak kalkınmamız, kadınların hayatın içindeki yeriyle doğrudan ilgilidir’ dedi.

Tüm İş Kadınları Derneği’nin (TİKAD) düzenlediği ’Önceliklerimizin Işığında Küresel Değişim’ konulu Dünya İş Kadınları Sempozyumu, İstanbul’da gerçekleştirildi. Sempozyumun açılışına katılan Emine Erdoğan, sempozyumun dünyanın tüm kadınları için yol gösterici olmasını istediğini söyledi.

KADIN AYRIMCILIĞI:

Emine Erdoğan, Türkiye’de kadına karşı her türlü ayrımcılığın önlenmesi için atılan yasal adımlardan bahsetti. Hayatın her alanında kadına karşı ayrımcılığın giderilmesinin sadece Türkiye’nin değil, insanlığın en önemli meselesi olduğunu belirten Erdoğan, şöyle konuştu: ‘Unutmayalım ki, dünyadaki bütün haksızlıklardan en çok kadınlar ve çocuklar yara almaktadır. Oysa bir yandan aile bağlarını güçlendirirken aynı zamanda toplumu da güçlendirebiliriz. Kadın meselesi en büyük seviyede hassasiyet göstermeyi gerektiriyor. Çünkü ülke olarak kalkınmamız, kadınların hayatın içindeki yeriyle doğrudan ilgilidir.’

KIZ ÇOCUKLARIN EĞİTİMİ:

Erdoğan, özellikle kız çocuklarının eğitimine verilen öneme de değinerek, bütün sosyal problemlerin kaynağında eğitim olduğunu söyledi. Önümüzdeki 5 yılda kız çocuklarının okuma oranının yüzde 100’e kavuşturulması hedefinin kendisini heyecanlandırdığını kaydeden Erdoğan, bu hedefin bir an önce yakalanması gerektiğini vurguladı.

KADIN İSTİHDAMI:

Emine Erdoğan, Türkiye’de kadın istihdamının yeterli olmadığı görüşünü de dile getirerek, Türkiye’de çalışan kadın oranının yüzde 30 olduğunu kaydetti. İstatistiklere göre, üniversitelerdeki akademik kadroların yüzde 37’sinin, mimar ve mühendislerin yüzde 31’inin, doktorların yüzde 29’unun, avukatların yüzde 26’sının, eczacıların yüzde 51’inin kadın olduğunu belirten Emine Erdoğan, ‘Girişimci kadınlarımızın da bu oranlara kavuşmasını diliyorum. Daha iyi bir ülke için bu tabloyu çok daha ileri düzeye taşımaya mecburuz’ diye konuştu. TÜSİAD Başkanı Ömer Sabancı ise, Türkiye’nin, kadınlara karşı ayrımcılığın önlenmesine yönelik uluslar arası sözleşmelere imza attığını hatırlatarak, iktidarın bu konudaki adımları hızla hayata geçirmesi gerektiğini söyledi. Sabancı, ‘Türkiye’de kadın-erkek eşitliğinin fiilen gerçekleşmesi için pozitif ayrımcılık uygulamaları gündeme gelmelidir’ dedi.

HASSAS COĞRAFYA:

TİKAD Yönetim Kurulu Başkanı Nilüfer Bulut da, Türk iş kadınları olarak hassas bir coğrafyada yaşamaktan kaynaklanan bir refleksle hareket etme zorunluluğu taşıdıklarını söyledi.Türkiye’nin son yıllarda yaşadığı konjonktürel değişimler ve ekonomide yakalanan istikrarla bu hassas dengelerin başarılı şekilde korunduğunu ifade eden Bulut, ‘Yakalanan bu istikrar dönemini en iyi şekilde değerlendirmek için sürece katkı yapma adına projeler üretmekteyiz. Ülkelerarası siyasi, ekonomik ve kültürel ilişkilerin geliştirilmesi ve her alanda karşılıklı işbirliğinin tesis edilmesine çok önem veriyoruz’ dedi.

Yorumları Göster
Yorumları Gizle