GeriEkonomi "Kadını birey olarak görme dürtümüz çok az"
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  1
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

"Kadını birey olarak görme dürtümüz çok az"

Türk Sanayicileri ve İşadamları Derneği (TÜSİAD) Başkanı Ümit Boyner, Türkiye'de hala kadına, aile ve aile içindeki sorumluluklarla sınırlayan bir yapıyla yaklaşıldığını, kadını birey olarak ele alma dürtüsünün henüz çok az olduğunu belirterek, “Hala aileden sorumlu bir bakan var, o, kadınların sorunlarına bakıyor. Bunu ben çok yadırgıyorum” dedi.

Boyner, 2. Uluslararası Kadın Girişimcilik ve Liderlik Zirvesi'nin öğleden sonraki, “Kadının işgücüne katılımını artırmada kadın liderlerin rolü nedir?” konulu oturumda yaptığı konuşmada, Türkiye'de en büyük sorunun zihniyet sorunu olduğunu söyledi.

Zaman zaman kanuni değişikliklerle, düzenlemelerle birtakım önlemler alınmaya çalışıldığını ifade eden Boyner, “Ama sonuçta eğer biz bir zihniyet devrimi yaratamazsak yaptıklarımız mutlaka ki bir etkisi oluyor ama yeterli olmuyor” dedi.

Avrupa Birliği'ndeki halka açık şirketlerin yönetim kurullarında yüzde 3 oranında kadın görünürken Türkiye'de bunun yüzde 6 olduğunu, üst yönetici (CEO) seviyesinde, OECD, büyüyen piyasalara baktıklarında kadın CEO oranı yüzde 5 iken, Türkiye'de bu oranın, Finlandiya ve Norveç ile beraber yüzde 12'de bulunduğuna işaret eden Boyner, iş hayatında yükselmiş örnek az sayıda kadın görülebildiğini belirtti.

Boyner, “Ama diğer taraftan kadının istihdama katılımı AB ortalamasının o kadar ciddi altında ki, yüzde 23 oranında ve maalesef bütün bu alınan önlemlere rağmen de azalıyor. Demek ki zihniyette hala yapmamız gereken şeyler var” diye konuştu.

İş ve aile yaşamını dengeleyen birtakım önlemlerden bahsedilebileceğini söyleyen Boyner, şunları kaydetti:
“Zannediyorum Çalışma Bakanıyla da bugün bir konuşma imkanı oldu. Bu konuda birtakım düzenlemeler getirilmesi için senelerdir TÜSİAD olarak uğraşıyoruz. KAGİDER'in de bu konuyu çok ciddi şekilde gündemine aldığını biliyorum. Ama bu anlayış eğer ortaya konmazsa, iş ve aile yaşamını dengeleyen uygulamaları koymazsak bu engellerden geçemeyeceğiz.

Ne olursa olsun, biz hala Türkiye'de kadına, aile ve aile içindeki sorumluluklarla sınırlayan bir yapıyla yaklaşıyoruz. Kadını birey olarak ele alma dürtümüz henüz çok az. Hala aileden sorumlu bir bakan var, o kadınların sorunlarına bakıyor. Bunu ben çok yadırgıyorum. Çünkü kadının esas sorunları birey olarak önünde ve aslında etkinliğinin artırılması da, onun insan haklarına yaklaşımıyla ve birey olarak önünündeki engellerin kaldırılmasıyla, etkinliğiyle çözülecek konular. Onun için burada bile zihniyet değişikliği gerektiğini düşünüyorum.”

Kariyer planlaması konusunda Türkiye'nin yol aldığını belirten Boyner, kadın bakış açısının siyasette olmasının çok önemli olduğunu, bugün yüzde 9 gibi bir oranla TBMM'de kadınların, kadın bakış açısının temsil edildiğinin söylenemeyeceğini belirtti.

Boyner, “Kota konusunu sevmeyen kadınlar da var. Eşitliğe aykırı buluyorlar. Ama biz fırsat eşitliği anlamında bu kadar geriden başlıyorsak mutlaka yukarıdan bir kota, belki bir fermuar sisteminin empoze edilmesi önemli diye düşünüyorum. Bu konuda TÜSİAD olarak her noktada biz ısrarlıyız” diye konuştu.

KARİYER PERFORMANS YÖNETİM SÜRECİ

Vodafone Üst Yöneticisi (CEO) Serpil Timuray da, zihniyet engelini değiştirmede reel sektörün öncü rolünün olacağını belirtti. Timuray, performans değerlendirme süreçlerinin layıkıyla yapılamadığını belirterek, burada kadın-erkek ayırımı gözetmeksizin bireylere eşit bakan bir kariyer performans yönetim sürecini benimsemenin önemine vurgu yaptı.

Timuray, “Toplumun her kesiminde bilgiye erişmek için interneti ve bilgisayar okur yazarlığını teşvik etmemiz lazım. Vodafone'un 'bilgisayar bilmeyen kalmayacak' projesinde bu sene hedefimiz 1 milyon bilgisayar okur yazarını ulaşmak. Başvurularımızın yüzde 63'ü de kadınlardan geliyor” dedi.
Dünya Bankası Toplumsal Cinsiyet Eşitliği Bölümü Kıdemli Uzmanı Amanda Ellis de Türkiye'de kadınların iş gücüne katılımının dünyada 5. en düşük seviyede olduğunu söyledi.

Yorumları Göster
Yorumları Gizle