GeriEkonomi ‘Kadın gözüyle İstanbul’
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

‘Kadın gözüyle İstanbul’

‘Kadın gözüyle İstanbul’

Yeni İBB Başkanı Mevlüt Uysal, İstanbul’un masaya yatırıldığı ilk toplantıyı iş kadınları ile yaptı. İş kadınları, Başkan Uysal’a taleplerini iletirken, Uysal, sorunları çözmenin ilk adımının karşılıklı konuşmaktan geçtiğini söyledi.

İSTANBUL Büyükşehir Belediye Başkanı Mevlüt Uysal iş kadınları ile bir araya geldi. İstanbul’un sorunlarını ve çözüm önerilerini iş dünyası ile konuşacakları bir dizi toplantı planladıklarını belirten Başkan Uysal görüşmeye kadınlarla başlamak istediğini dile getirdi. Hürriyet Yönetim Kurulu Üyesi Vuslat Doğan Sabancı, Türkiye İş Kadınları Derneği (TİKAD) Başkanı Nilüfer Bulut, TİKAD Üyeleri Ayşe Cevahir Ersoy, Şerife Ercantürk, Hediye Güral Gür, Yeni Şafak Gazetesi Yazarı Ayşe Böhürler, Avukat Kezban Hatemi, Türkiye Otelciler Birliği Başkan Yardımcısı Müberra Eresin gibi çok sayıda iş kadınının katıldığı toplantıda başta ulaşım, sağlıksız yapılaşma, yeşil alanların azalması, çevre kirliliği, altyapı eksikliği, sokak çocuklarını, sokak hayvanları gibi birçok konu masaya yatırıldı. Toplantı, 105 yıl sonra restore edilen, İstanbul Sultanahmet’teki Tunuslu Hayrettin Paşa Konağı’nda gerçekleşti.

YEŞİL VURGUSU

Tek tek söz alarak İstanbul ile ilgili görüş ve önerilerini Başkan Uysal ile paylaşan iş kadınları, nefes alan, daha fazla yeşil alana sahip bir İstanbul istediklerini söyledi. Çöp ve atık ayrıştırılması konusunda şehrin yeni çalışmalara ihtiyacı olduğunu belirten kadınlar sağlıksız yapı stoku ve yetersiz altyapı sorununa da dikkat çekti. İstanbul’da başlayan kentsel dönüşüm sürecinin imar artışı  verilmeden ilerlemesi gerektiğini belirten katılımcılar, yeni binalar yaparken sosyal donatı alanları ve altyapıya da önem verilmesi gerektiğine dikkat çekti. Doğru bir dönüşüm için önce doğru şehir planlaması gerektiğini belirten iş kadınları, şehirde günlük hayatı ve ticareti olumsuz etkileyen kazı çalışmalarını da eleştirdi. Sokak çocukları için de kamunun önemli adımlar atması gerektiğini belirten katılımcıların üzerinde hassasiyetle durduğu bir diğer konu da sokak hayvanları oldu. Teknolojinin de yardımı ile sokak hayvanlarının kontrol edilmesi, onlara eziyet edilmemesi öne çıkan talepler olarak dikkat çekti. İstanbul gibi bir şehirde kültür sanata da hak ettiği önemi vermek gerektiğini belirten katılımcılar daha fazla ve kapsamlı festivaller yapılmasını önerdi.

8 İLÇEDE DÖNÜŞÜM

İş kadınlarından gelen önerileri dinleyen Başkan Uysal görüş alışverişinin sorunların çözümünde en önemli adım olduğunu söyledi ve toplantılara devam etmek istediklerini dile getirdi. İstanbul için yapacakları çalışmalar hakkında da ön bilgi veren Başkan Uysal şunları söyledi: “İstanbul için önceliğimiz kentsel dönüşüm. Deprem riski ortada ve acil yenilenmesi gerek 1 milyon konut var. Hedefimiz yerinde dönüşüm yapmak ve bunu yaparken de imar artışı vermemek. Yakın zamanda 7-8 ilçede kentsel dönüşüm hamlesini başlatıp vatandaşa sözle anlatmak yerine örneklerini sunacağız. İkinci önemli konumuz ise ulaşım yatırımları. Mevcut metro hatlarının yanında 600 kilometrelik  yeni yatırım planıyoruz. Bu çalışma ile toplu taşıma sorunu çözülecek. Araç trafiği için de ek yeni tünel projeleri gündemde. İstanbul için önemli bir projemiz de fiber optik altyapı sağlanması. Akıllı şehirler için bunu başarmalıyız.” İstanbul’da peyzaj alanlarında yakalanan başarıyı evlere de taşıyacaklarını belirten Başkan Uysal, Mayıs 2018’de bir çalışma başlatıp, evlerin balkonlarına çiçekler dağıtacaklarını söyledi. Toplantıda turizm sektörünün yaşadığı sorunları da dinleyen Uysal, turizmcilerle ayrı bir görüşme gerçekleştireceğini belirtirken, kültür sanat projeleri için de önerileri beklediklerini kaydetti.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle