GeriEkonomi Kaçırılan 20 gümrük memuru Habur'dan giriş yaptı
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Kaçırılan 20 gümrük memuru Habur'dan giriş yaptı

Kaçırılan 20 gümrük memuru Habur'dan giriş yaptı
refid:30014016-spot ilişkili resim dosyası

Hakkari ve Van’da PKK tarafından kaçırılan ve bugün Kuzey Irak’ta serbest bırakılan 20 gümrük muhafaza memuru Habur Sınır Kapısı’ndan Türkiye’ye giriş yaptı.

Habur Sınır Kapısı’ndan Türkiye’ye kendilerini PKK’dan teslim alan heyet ile giriş yapan 20 gümrük muhafaza memuru, yetkililer tarafından karşılandı. Heyet Başkanı olan İHD Genel Başkan Yardımcısı ve Diyarbakır Şube Başkanı Raci Bilici, çeşitli sivil toplum örgütlerine ile çağrıda bulunduklarını ve ailelerin şubelerine başvurusu olduğunu belirterek, şunları söyledi:

Kaçırılan 20 gümrük memuru Haburdan giriş yaptı

İHD Genel Başkan Yardımcısı Raci Bilici (ortada) heyete başkanlık yaptı.

Kaçırılan 20 gümrük memuru Haburdan giriş yaptı VAN VE HAKKARİ'DEKİ 20 GÜMRÜK MEMURU VE 1 ŞOFÖRDEN HABER YOK

"Bizler İHD Diyarbakır şubesi, Hakkari şubesi, Şırnak Barosu ile beraber KESK, DİSK, TMOB, Türk Tabipler Birliği adına bir heyet oluşturduk ve ayın 4’ünde Güney Kürdistan’a geçtik. 5 günün sonunda hava operasyonları devam ediyordu. Can güvenliği sağlanması gerekiyordu. O vesile ile uzun süre bekledik. Bugün bu gerçekleşti ve alıp getirdik. Sağlık durumları iyidir. Sıkıntıları yoktur. Gümrük memurlarına teslim ettik. Onlar bu süreçten sonra takip edecekler. 4 kişi buradan gittik. 2 kişi HDP adına Erbil temsilciliği bir de Irak Kürdistan hükümeti adına IKYK Kaymakamı yer alıyordu heyette. Memurlar, PKK’nın elinden protokol ile alındı. Her hangi bir sıkıntıları yok. Bizimle beraber gelen 20 arkadaştan 18’i memur 2’si şofördür. Şu anda sağlık kontrolünden geçiyorlar. Normal prosedürler işliyor. Aynı şekilde emniyette ifadelerine başvuracak. Sonra memleketlerine gönderilecekler."

Kaçırılan 20 gümrük memuru Haburdan giriş yaptı

Kaçırılan 20 gümrük memuru Haburdan giriş yaptı ESENDERE SINIR KAPISI GEÇİCİ SÜREYLE KAPATILDI

Heyet Habur sınır kapısından ayrılırken, 18’i memur 20 kişinin önce sağlık kontrolünden geçirileceği ve daha sonra ifadelerinin alındıktan sonra evlerine gönderilecekleri belirtildi.