GeriEkonomi Kaçak sigara, 1.6 milyar lira vergiyi uçurdu, Philip Morris ‘aksiyon’ istedi
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  1
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Kaçak sigara, 1.6 milyar lira vergiyi uçurdu, Philip Morris ‘aksiyon’ istedi

Kaçak sigara, 1.6 milyar lira vergiyi uçurdu, Philip Morris ‘aksiyon’ istedi
refid:17740193 ilişkili resim dosyası

Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Ali Babacan’ın 6 bakanın katılımıyla “kaçak sigara zirvesi” topladığını hatırlatan Philip Morris Sabancı Genel Müdürü Sedat Müderrisoğlu, geçen yıl kaçak sigara yüzünden 1.6 milyar lira Özel Tüketim Vergisi (ÖTV) kaybı yaşandığın söyledi.

Müderrisoğlu, “Ocak ayında gerçekleşen toplantıda bize kaçakla ilgili bir aksiyon planı ortaya koyacaklarını söylediler. Gelir İdaresi’yle görüştük. Yakında da yürürlüğe konmasını bekliyoruz. Bu konu için dünya çapındaki istihbaratımızı da paylaşabileceğimizi ifade ettik. Tütün ile ilgili vergiler devletin toplam vergi gelirinin yüzde 8’ini oluşturuyor. Ancak kaçak sigara nedeniyle ciddi bir vergi kaybı var” dedi. Kaçak konusunda üreticilerin sorumluluğunun da önemli rol oynadığına dikkat çeken Müderrisoğlu, çözümde üreticilerin de önemli bir rol oynayabileceğini savundu. Müderrisoğlu, şu değerlendirmeyi yaptı: “Üreticiler satış noktalarından gelen talepleri iyi incelemeli. Eğer bir alıcının talebi pazarda büyük bir patlama yokken 10-20 kamyon daha fazla mal isterse, bunu incelemeye almalı.”
Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın sigara yasağı titizliğini yorumlayan Müderrisoğlu, “Ben bir toplum liderin sigaraya karşı olmasını normal karşılıyorum. Türkiye’de 17 milyon kişi sigara içiyor. Türkiye’de sigaranın ucuz olduğu savunuluyor. Alım gücüne bakıldığında sigarada Avrupa’nın en pahalı ikinci ülkesiyiz” dedi. Sigara yasağıyla etkisi netleşmemiş uygulamaların devreye girdiğini belirten Müderrisoğlu, şunları söyledi: “Geçen yıl enflasyonun çok üzerinde vergi artışı oldu. Bu fiyata da yansıdı. Doğu ve Güneydoğu Anadolu’da sigara pazarının daralmasıyla bakkalların sigara ruhsatlarını yenilemediği söyleniyor. Ruhsat alamayan kaçak sigaraya kayıyor.”

Paketlerin yüzde 20’si Türkiye için üretilmedi

PHILSA’nın her yıl gerçekleştirdiği bir araştırmada bitirilip atılmış paketleri incelediklerini ve bu paketlerin Türkiye için üretilip üretilmediğine baktıklarını anlatan Sedat Müderrisoğlu, “2009 sonunda dışarıdan gelen paketlerin oranı yüzde 5’ti. 2010 Mayısında yüzde 12.7’ye, Ekim-Kasım aylarında yüzde 19.8’e yükseldi. Batıda  yüzde 5-8 olan oran doğuya gidildikçe artıyor. Sınıra yakın şehirlerde yüzde 60’ları buluyor. Reyhanlı’da 19 nokta içinden sadece birinin kaçak sigara satmadığını öğrendik.”


Yorumları Göster
Yorumları Gizle