GeriEkonomi Kabzımallar oto bayiliğine koşuyor, kriz beklemiyoruz
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Kabzımallar oto bayiliğine koşuyor, kriz beklemiyoruz

Otomotiv sanayi tüm yılların en yüksek üretim ve satış rakamlarına doğru giderken, otomobil bayiliği de gözde iş alanı haline geldi. Peugeot Türkiye Genel Müdürü Yann Carnoy, ‘Kabzımallar da dahil her sektörden bayilik başvurusu var’ dedi.

Carnoy, kriz beklentilerinin olmadığını söyledi.

OTOMOTİV pazarında yaşanan patlama, otomobil bayiliğine olan talebi de artırdı. Peugeot Türkiye Genel Müdürü Yann Carnoy, ayda 60 bayilik talebi aldıklarını söyledi. Başvuranların dörtte üçünün sektör dışından olduğunu ve bayi olma kriterlerine uymadığını kaydeden Carnoy, ‘Başvuruların sadece dörtte biri kriterlere uyuyor. Kabzımallar da dahil her sektörden başvurular var. Otomobil bayilerinden de talepler alıyoruz’ dedi.

Yıl sonundaki pazar tahminlerinin değiştiğini söyleyen Carnoy, yıl sonunda ne olacağını kimsenin öngöremediğini kaydetti. İlk üç ayda toplam pazarın yüzde 283 artarak, 36 bin adetten 139 bin adete yükseldiğini ifade eden Carnoy, şöyle devam etti: ‘Binek otomobilde satışlar bir önceki yıla göre yüzde 363 artarak 94 bin 854 adete çıktı. Ticari araç satışları ise yüzde 180 artışla 44 bin 679 adete yükseldi. Hurda teşviği ve taşıt kredilerindeki düşüş satışların artmasındaki en önemli nedenler arasında bulunuyor. Bunun yanı sıra ekonomik istikrar ve ekonomiye duyuyan güvenin yarattığı psikolojik etki satışları artırdı. Yıl sonunda toplam pazarın yaklaşık 700 bin adete ulaşacağını tahmin ediyoruz.’

Rekor yılların ardından otomotiv pazarında daralma yaşandığı, gelecek yıl kriz bekleyip beklemedikleri konusunda sorulan soruya Carnoy, şu yanıtı verdi: ‘Gelecek yıllarda pazarda bu denli bir artış yaşanmayabilir. Ancak, uzun vadede değerlendirmek lazım. 2001-2002 yıllarındaki gibi bir daralma beklemiyoruz. Gelecek yıl pazar ortalamasının 500 bine oturacağını, daha sonra ki yıllarda ise 800 bin adetlere hatta 1 milyon adetlere ulaşacağını düşünüyoruz. Ancak, daha önce pazarın daralmasında, ekonomide yaşanan krizin etkisi olmuştu. Önümüzdeki yıllara baktığımızda, biz ekonomide bir kriz beklemiyoruz. İstikrarlı bir ekonomik büyüme bekliyoruz.’

Türkiye için fazla mesai yapıyoruz

PEUGEOT
Türkiye Genel Müdürü Yann Carnoy, otomotiv firmalarının en büyük sıkıntısının, talebi karşılama konusunda yaşandığını söyledi. Carnoy, ‘En büyük sıkıntı büyük patlamaya cevap verebilmek. Lojistik ve ticari şebekenin dinamizminde sıkıntılar yaşıyoruz’ dedi. Peugeot-Citroen Grubu’nunyeni işçi istihdam etme ve üretimini artırma konusunda çalışma içinde olduğunu kaydeden Carnoy, 7 bin yeni işçinin istihdam edildiğini söyledi. Ayrıca, büyüyen pazarlara yönelik Haziran ayına kadar 25-30 bin adet normal üretimin dışında üretim yapılacağını kaydeden Carnoy, ‘Bu üretimin yüzde 45’i Türkiye’ye gelecek’ dedi.

Yorumları Göster
Yorumları Gizle