GeriEkonomi Joachim: Türkiye tam bir patlama yaşıyor
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Joachim: Türkiye tam bir patlama yaşıyor

Danimarka Prensi Joachim, ‘Gördüğüm bütün rakamlar, niyet ve planlar, Türkiye’nin özelleştirme konusunda önemli bir atılımda olduğunu gösteriyor’ dedi.

Joachim, İstanbul’un tarihi ve turistik yerlerini çok az gezme fırsatı bulduğunu ifade ederek, gördüğü güzel yerlerin Türkiye’ye tekrar gelmesi için kendisini teşvik ettiğini söyledi. Türkiye’nin kendilerine olağanüstü derecede ev sahipliği yaptığını dile getiren Joachim, ‘Kendimizi evimizde gibi hissettik’ diye konuştu.

Danimarka Prensi Joachim, Türkiye’nin şu anda çok büyük bir patlama yaşadığını, özellikle sanayi ve kalkınma açısından çok yüksek rakamlara ulaşıldığını belirterek, şöyle devam etti:

‘Danimarka özel sektörü şu anda görüşmelere başlamayı ve Türkiye ile ticari ilişkileri geliştirme konusunu önemsiyor. İki ülkenin zaman içinde ikili ticaretinin çok daha büyük rakamlara erişeceğine inanıyoruz. Benim buraya gelen Danimarkalı heyetlerle yaptığım görüşmelerden edindiğim izlenim, ikili görüşmelerin devam edeceği ve bu yıl sonundan önce Danimarkalı işadamları ve işkadınlarının yatırım konusunda Türkiye’ye daha fazla ağırlık vereceğidir.’

Medeniyetler buluşmasının en güzel örneği Türkiye

Danimarka
Prensi Joachim Sultanahmet Cami’sini gezerken imamların‘Medeniyetler ve dinler bir arada olursa kötülükler ortadan kalkıyor, ayrı olursa da çatışmalar meydana geliyor’ açıklamasına karşılık, ‘Türkiye ve İstanbul din ve kültürü ayrı olanların bir arada yaşayabildiklerinin en güzel örneğini sergiliyor. Türkiye’de ayrı dinlerden ve milletlerden insanların bir arada yaşadıklarını, Darülaceze’de cami, kilise ve sinagogun bir arada olduğunu öğrendim. Bütün bunlar Türkiye’nin dünya barışı için ne kadar önemli olduğunu gösteriyor’ dedi. Prens’in akşam yemeği Boğaz’da düzenlenen gemi turundaydı. Joachim Danimarka vatandaşı olan Ali Şen, eşi Benta ve manken Tülin Şahin’e özel ilgi gösterdi. Uzun süre futbol sohbeti yaptığı Ali Şen’in Bodrum’daki çiftliğine davetine olumlu yanıt verdi. Tülin Şahin’in de Danimarka’da yetişen bir Türk genci olarak top model olmasını büyük bir hayranlıkla karşıladığını söyledi. "

Yorumları Göster
Yorumları Gizle