GeriEkonomi Jeff Bezos'un Amazon'a kattığı 5 önemli değer
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Jeff Bezos'un Amazon'a kattığı 5 önemli değer

Jeff Bezos'un Amazon'a kattığı 5 önemli değer

Rakiplerini geçerek en zengin iş adamı olmayı başaran Jeff Bezos'un Amazon'un gelişimindeki rolü ne?

Dünyanın perakende satış devi Amazon.com'un sahibi Jeff Bezos, son zamanların en çok kazanan iş adamlarından biri oldu. Servetini 2014 yılından bu yana yüzde 285 artıran Bezos, yıllardır dünyanın en zengini unvanını taşıyan Bill Gates'i tahtından indirdi ve birinciliğe yerleşti. Peki bu kadar büyük bir servete sahip olan Bezos'un ve dolayısıyla Amazon'un başarısının sırrı ne?. Ünlü patronun şirketine kattığı 5 önemli değer şu şekilde:

Müşteriye Odaklanma

E- ticaret sitesi olarak hizmet veren ve bu alanda bir devrime imza atan Amazon, Jeff Bezos'un girişimcilik zekası ve sıkı bir şekilde bağlı olduğu ilkeleri ile bugünlere gelmeyi başardı. Bezos'la birlikte kimliğini bulan şirket, müşteri odaklı olmasıyla büyüdü. Uzun vadede başarı için müşterilerle ilgilenmenin, hisse senedi sahipleriyle ilgilenmekten daha önemli olduğunu, yapılacak yatırımları teşvik eden unsurun müşteri memnuniyeti olduğunu dile getiren Bezos, müşterilerinden gelen her türlü eleştiriye ve isteğe kulak vererek hizmet ilkesini geliştirdi.

Yenilikçi Olmak

Echo, Kindle, Fire gibi markalarla sektöre sadece alış ve satış sitesi olmadığını gösteren Amazon, Bezos önderliğinde inovasyon odaklı bir şirket haline geldi. İlerleyen günlerde de drone ile teslimat ile yapmayı planlayan ünlü patron, yenilikçi değerlerin ve çözümlerin üzerinde çalışıyor.

İşe Alım Sürecinde Titizlik

Bezos, birlikte çalışacağı insanları sadece CV üzerinden değil psikolojik unsurları göz önüne alarak değerlendiriyor. Ünlü iş adamının aradığı özelliklerin başında yenilikçi ve yaratıcı olma yer alıyor. Bu da şirketin büyümesindeki en önemli etkenlerden biri olarak kabul ediliyor.

Gereksiz Para Harcamaktan Kaçınmak

Dünyanın en büyük şirketlerinden birinin sahibi olsa da J. Bezos, gereksiz şirket harcamalarına izin vermiyor. Sadece doğru işlere yatırım yapan iş adamı, tasarruf alanı oluşturarak bu alanda da yenilikçi ve müşteri odaklı olmanın önemine inanıyor.

İş Ahlakı ve Disiplini

Jeff Bezos, iş hayatında son derece disiplinli ve etik unsurlara dikkat eden bir karaktere sahip. Bu özelliğini kurucusu olduğu şirketine de aktaran Bezos, çalışanları ile yakından ilgilenerek hep birlikte kalkınmanın ve ödüllendirme sisteminin geliştirici özelliğine güveniyor.

False
Haber Yorumlarını Göster
Haber Yorumlarını Gizle