GeriEkonomi Japonya'ya greyfurt göndereceğiz
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Japonya'ya greyfurt göndereceğiz

Japonya'ya greyfurt göndereceğiz

Narenciye ihracatında yaşanan sıkıntıları aşmak için pazar arayışlarını sürdüren Türkiye, Uzak Doğu ülkelerinden Japonya'ya greyfurt ihraç etmeye hazırlanıyor.

Türkiye Yaş Meyve Sebze İhracatçı Birlikleri (TYMSİB) Ortak Yönetim Kurulu Başkanı Kemal Kaçmaz, AA muhabirine yaptığı açıklamada, son yıllarda narenciye ihracatında yaşanan sıkıntıları giderebilmek için çeşitli çalışmalar yaparken, yeni pazar arayışlarını da sürdürdüklerini belirtti.

Bu kapsamda narenciye tüketimi oldukça yüksek olan Japonya pazarıyla 5-6 yıldır görüşmelerde bulunduklarını anlatan Kaçmaz, “Çalışmalarımız meyvesini vermeye başladı. Bu çerçevede Japonya'dan gelen bir heyet Mersin'deki narenciye bahçeleriyle paketleme evlerinde incelemelerde bulunup, sektör temsilcileriyle görüştü” dedi.

Japon-Türk Dostluk Derneği Başkanı Toshiyuki Koiwa ile bazı sektör temsilcilerini katılımıyla gerçekleştirilen ziyaretin olumlu geçtiğini belirten Kaçmaz, şöyle devam etti:

“Geçen yıl, heyet 21 gün Mersin'de kalıp, yine benzer ziyaretlerde bulunmuştu. Ancak bu kez, ihracatın başlatılmasına yönelik somut adımlar atıldı. Öyle ki, şimdiye kadar girmeyi başaramadığımız Japonya pazarına ilk kez ocak ayı itibariyle ürün göndermeye başlayacağız. Hakkımızda hazırladıkları raporların tamamı, olumluydu. Bu nedenle artık Türk greyfurtun yeni pazarlara açılması hepimiz için mutluluk kaynağı olacak.”

Japonya'nın bu güne kadar ihtiyacını ABD, Arjantin ve İsrail'den karşıladığını vurgulayan Kaçmaz, “İki ülke arasındaki mesafe farkı nedeniyle ürünlerin sevkıyatı zorlu olacak. Çünkü sevkıyat yaklaşık 1 ayı bulacak. Ama tüm hazırlıklarımızı bu unsuru göz önünde bulundurarak yapacağımız için sıkıntı yaşayacağımızı sanmıyorum” diye konuştu.

İhracatın başladığı ilk dönemlerde sevkıyatın küçük rakamlarla gerçekleşeceğini dile getiren Kaçmaz, ancak Japonya'nın Türkiye için her geçen gün büyüyen bir pazar haline geleceğini kaydetti.

Heyetin Mersin'den memnun bir şekilde ülkelerine döndüğünü ifade eden Kaçmaz, “Misafirlerimizin ithalattaki tercihlerinin lezzet, boyut, fiyat ve kullanılan zirai ilaçların belirleyici olduğunu öğrendik ve bize 'Türk ürünlerinin bizim standartlarımıza uygun olduğunu gördük ve Türkiye'den kesinlikle greyfurt alacağız' şeklinde söylemleri oldu” dedi.

LİMON İHRACATI DA YOLDA

İhracatın tek bir üründe sınırlı tutulmasını istemediklerini anlatan Kaçmaz, limon ihracatına da başlanması için görüşmeler gerçekleştirildiğini söyledi.

Limon ihracatına da başlanmasıyla ürünlerin daha fazla değer kazanacağını, buna bağlı olarak üreticinin de daha karlı bir konuma geleceğini belirten Kaçmaz, “Tek amacımız Türk ürünleri güvenilir ve kaliteli bir marka haline getirip, dünyanın dört bir yanına ihracat yapar hale getirmek. Bu kapsamdaki çalışmalarımızı sürdürmeye devam edeceğiz” diye konuştu.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle