GeriEkonomi Japonya’da ekonomik verilerin "yarıya yakını hatalı" olabilir
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Japonya’da ekonomik verilerin "yarıya yakını hatalı" olabilir

Japonya’da ekonomik verilerin "yarıya yakını hatalı" olabilir

Japonya hükümeti ekonomik verilerde yanlışların olduğunu kabul etti. Açıklanan 56 önemli verinin 22'sinde hata olduğu ortaya çıktı.

Japonya hükümeti, bazı ekonomik verilerde yanlışlar olduğunun ortaya çıkmasının ardından, ekonomik verilerin neredeyse yarısının yanlış olabileceğini kabul etti.

Nikkei Asian Review’in haberine göre, Japonya Çalışma Bakanlığı geçen hafta 2012-2018 döneminde hatalı veriler yayınladığını açıkladı. Gazeteye göre, bakanlığın verilerde yaptığı hataların en önemlilerinden bir tanesi, 2018 Ocak-Kasım döneminde ücret artışları verisini "0.7 puan" fazla bildirmekti.

The Mainichide yer alan bir habere göre de, Japonya İçişleri Bakanlığı, yayınladığı bir raporla 56 önemli verinin 22'sinde (tüm verilerin yaklaşık yüzde 40'ında) standartlara uyulmadan hesaplama yapıldığını kabul etti.

Özellikle Çalışma Bakanlığının verilerinde ortaya çıkan skandal, Japonya Merkez Bankasının kredibilitesini de sorgulanır duruma getirdi. Çalışma Bakanlığının verileri, üretim açığı ve hizmet sektörü enflasyonu gibi Merkez Bankası'nın politika ve hedef belirlerken baktığı göstergelerin hesaplanmasında kullanılıyor.

Üst düzey bir Merkez Bankası Sözcüsü skandalın ardından bundan sonra hükümetten gelecek verileri çok dikkatli bir araştırmadan geçireceklerini açıkladı ve "Bu olayın etkilerinin nerelere kadar yayıldığı hakkında bir şey söylemek güç" dedi.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle