GeriEkonomi Japonya'da dev batışla dev birleşme birarada
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Japonya'da dev batışla dev birleşme birarada

Japonya'nın önde gelen bankası Long-Term Credit Bank of Japan'ın (LTCB) yan kuruluşu finansal kiralama şirketi Japan Leasing Şirketi 16.1 milyar dolarla batarken, ülkenin önde gelen iki bankasının birleşmesiyle 657 milyar dolar sermayeli bir dev doğdu.

Japonya'da finans sektörü batış ve birleşmeyi birarada yaşıyor. Ülkenin önde gelen finansal kiralama kuruluşlarından Japan Leasing Corp, 16.1‘‘ milyar dolarlık borçla batarken, ülkenin önde gelen iki bankası Asahi Bank Ltd. ve Tokai Bank Ltd. de birleşerek 657 milyar dolar sermaye ile ülkenin en büyük 2. bankasını oluşturma kararı aldı. İki bankanın birleşmesi, ülke içinde 699, dışında 33 şube ile en büyük iletişim ağını oluşturmuş olacak.

Japon Parlamentosu'nun 7 Ekim'de tatile girmesinden önce yasalaştırılmaya çalışılan banka kurtarma anlaşmasını yorumlayan Başbakan Keizo Obuchi'ye göre dünya ekonomisini de etkileyecek olan 650 milyar dolar da ekonomiye yeniden kazandırılacak.

Japonya'da bankacılık sektörüne yönelik olarak alınan önlemler şöyle:

Kamu mevduatı zayıf bankalara yatırılmayacak.

Sorunlu bankalar geçici olarak kamulaştırılacak.

Başarısız banka yöneticileri işten el çektirilecek

Kötü kredilerde ABD usulü borçlu şirketle birleşme yöntemi izlenecek.

Bağımsız olarak ‘‘Yeniden Canlandırma Komitesi’’ oluşturularak ve kurtarılacak bankaların belirlenmesinde Maliye Bakanlığı'nın bazı yetkileri paylaşılacak

Batma tehlikesindeki bankalar, finans durumlarını Komite'ye bildirecekler.

Hükümet, sorunlu olan Uzun Dönem Japon Kredi Bankası'nı (LTCB) alacak ve ucuza alacağı stokları bir başka destekci bankaya devredecek.Yorumları Göster
Yorumları Gizle