GeriEkonomi Japonya: Tembellik etmeyip el ele verelim güçlü büyüme yakalayalım
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Japonya: Tembellik etmeyip el ele verelim güçlü büyüme yakalayalım

Japonya: Tembellik etmeyip el ele verelim güçlü büyüme yakalayalım
refid:16380773 ilişkili resim dosyası

Türkiye’nin genç ve çalışkan nüfusuyla Japonya’nın ekonomik alanda önemli işbirlikleri yapabileceğini belirten Japonya Ekonomi, Ticaret ve Sanayi Bakan Yardımcısı Tadahiro Matsushita, “Tembellik etmemeliyiz, rehavete düşmemeliyiz Türkiye’den öğrenebileceklerimizi öğrenip, el ele verip güçlü bir büyüme yakalamayılız” dedi.

JAPONYA’daki büyümeyi yeniden şekillendirmek istediklerini dile getiren Japonya Ekonomi, Ticaret ve Sanayi Bakan Yardımcısı Tadahiro Matsushita, “Türkiye’ninki gibi genç nüfusa ihtiyacımız var. Türkiye’den öğrenebileceklerimizi öğrenip, el ele verip güçlü bir büyüme yakalamalıyız” dedi. Türk-Japon İş Konseyi 18. Ortak Toplantısı’nda konuşan Matsushita, iki ülke arasındaki güçlü ikili ilişkileri artırmak için kesinlikle serbest ticaret anlaşması, en azından bunun nihayete erdirilmesi için hazırlık yapılması gerektiğini vurguladı.
Reform ihtiyacı var
Türkiye’deki genç nüfusun potansiyeline değinen Matsushita, şu bilgileri verdi: “Bizim endüstriyel yapımız bir reform ihtiyacı içinde ve yeniden yaratılması gerekmekte. Bu her zaman zayıf oldu. Tarım sektörünün güçlendirilmesi için de yapısal reformlara ihtiyacımız var. Genç işgücüne ihtiyacımız var. Türkiye’ninki gibi genç nüfus gerekiyor. Tembellik etmemeliyiz, rehavete düşmemeliyiz. Türkiye’den öğrenebileceklerimizi öğrenip güçlü bir Japonya yaratmalıyız. Bu toplantı bizim için çok önemli.”
Uzak ama yakınız
Matsushita, Türkiye Asya’nın batısında, Japonya’nın ise Asya’nın en doğusunda yer aldığını hatırlatarak, şu değerlendirmeyi yaptı: “Coğrafi olarak çok uzağız ama aslında çok yakınız. İki ülke el ele verebilir ve dünyayı birbirine bağlayabilir. Yani aramızdaki güçlü bağ bu dünyayı oluşturma konusunda bir temel olmalı ve çalışmalarımızı bu yönde geliştirmeliyiz.”
Pazarınız çok cazip
Japon hükümeti ve özel sektörünün Türkiye üzerine giderek daha fazla odaklandığını ve bu yöndeki beklentilerinin arttığını anlatan Japonya-Türkiye Ekonomik Komite Başkanı Sadao Umeda, “Japonya’nın daha geniş ekonomik bölgelerde faaliyet göstermesi gerekiyor. Bunun için de Türkiye ile iş birliği daha önemli hala geliyor. Pazarınız çok cazip ve gelişmeye açık. Japon şirketleri açısından Türkiye’nin çok vaatkar ve potansiyelinin devasa olduğunu düşünüyorum” diye konuştu.

Yılda sadece 4.7 gün hastalanıyoruz, yatırım için Türkiye’yi seçin

JAPON işadamlarını Türkiye’de yatırıma davat eden Başbakanlık Yatırım Destek ve Tanıtım Ajansı Kıdemli Proje Direktörü İsmail Bitirim, yaptığı sunumda Türkiye’deki iş fırsatlarını şöyle özetledi:
73 milyondan fazla nüfusuyla Avrupa’da en büyük nüfusa sahip ülkelerden birisi.
Yaş ortalaması 28 olan Türkiye genç nüfusuyla dikkat çekiyor.
Çalışanlardan haftada 53 saatin üzerinde çalışma talep edebiliyorsunuz.
Saat başı ortalama ücret politikası 2.1 dolar civarında.
Çalışanların hasta olup işe gelmeme oranı yılda ortalama 4.7 gün.
Türkiye’den 56 ülkeye 4 saatlik uçuş mesafesiyle ulaşılabiliyor.

Mayekawa, Belçika’daki fabrikayı kapatıp Türkiye’ye geliyor

DEVLET Bakanı Zafer Çağlayan, Japonya’da yapmış oldukları görüşmelerin ilk meyvesini aldıklarını belirterek, yeni yatırımı şöyle açıkladı: “Japonya’da görüşme yapmış olduğum Mayekawa firması benim bu anlattıklarımdan sonra, ‘Mayekawa’nın Belçika’da 6 fabrikası var, orayı kapatıp Türkiye’de açıyoruz’ dedi. Mayekawa soğutma alanında önemli bir firma. Ama bize tek Mayekawa yetmez, daha çok firma lazım. Japonya dört dörtlük bir ülke. Dünyanın 4. büyük ihracatçısı ve 4. büyük ithalatçısı. Japonya’nın dış ticaret hacmi 2008’de 1.5 trilyon dolardan fazla. En fazla ekonomik ilişkilerimizin geliştiği yılda 4 milyar dolar toplam dış ticaret hacmine sahip olmuşuz. Bunları artırmalıyız.”

Finans sektöründe gelişme bekliyoruz

TÜRK-Japon İş Konseyi Başkanı Tuncay Özilhan, bazı başarılı şirket satın almaları gerçekleştiğini hatırlatarak, şöyle konuştu: “Finans sektöründe ilişkilerimizin daha da gelişmesini bekliyoruz. Ancak henüz Türkiye ile Japonya’nın coğrafi ve ekonomik konumlarına uygun tatminkar bir yatırım ilişkisi kurulmadığını, Türkiye’nin Japon yatırımlarından yeterli düzeyde pay almadığını düşünüyoruz. Bu nedenle önümüzdeki dönemde bu konuda yeni çalışmalar yürütmeyi amaçlıyoruz. Japonya le iş birliği yapmayı planlayan şirketler arasında bir araştırma yapktık bunun sonuçlarını da en kısa zamanda paylaşaacağız.”

4 ana eksende işbirliği modeli oluşturalım

TÜRKİYE Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB), Dış Ekonomik İlişkiler Kurulu (DEİK) Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu, Türkiye ve Japonya’nın önümüzdeki 10 yıllık zaman diliminde gıda güvenliği, Ar-Ge ve inovasyon, düşük karbonlu ekonomiye geçiş ve üçüncü ülkelerde işbirliği konusunda güçlendirilmiş bir ekonomik işbirliği modeli üzerinde çalışması gerektiğini açıkladı. Türkiye ve Japonya’nın dostluğunun 120. yılını ve Türkiye’de Japon Yılı’nı kutladıklarını hatırlatan Hisarcıklıoğlu, şu değerlendirmeyi yaptı: “Bunun için önümüzdeki 10 yıllık zaman diliminde 4 ana eksen üzerinde güçlendirilmiş bir ekonomik işbirliği modeli üzerinde çalışmalıyız. İlk olarak gıda güvenliği konusunda işbirliği yapmalıyız. Yılda 60 milyar dolar gıda ithalatı yapan Japonya’nın gıda güvenliği için ortak tarım yatırımları yapabiliriz.”

False
Haber Yorumlarını Göster
Haber Yorumlarını Gizle