GeriEkonomi Japonya kemerleri sıkacak
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Japonya kemerleri sıkacak

Japonya`da Maliye Bakanı Masajuro Shiokawa tarafından açıklanan 2002 yılı bütçe tasarısı, harcamaların her alanda azaltılmasını öngörüyor.

Maliye Bakanı Masajuro Shiokawa`nın dün açıkladığı 2002 yılı bütçe tasarısına bugün geniş yer veren Japon basınında, ``Tasarlanan bütçenin, Japonya`nın çürük mali yapısının tekrar inşasının ilk basamağını oluşturduğu`` belirtilerek açıkladığı 2002 yılı bütçe tasarısında, genel giderlerde çok büyük bir kısıntı ve halkın taşıdığı yükün biraz daha artırılmasının öngörüldüğü belirtildi.

Buna göre, 2002 yılı bütçesinde genel giderler, bir önceki yılın bütçesine göre 1.11 trilyon yen azaltılarak, 47.547 trilyon yen olarak hesaplandı.

Bir önceki yılın bütçesine oranla yüzde 2.3 oranında azaltılması öngörülen genel giderlerdeki kısıntının, yüzde olarak bakıldığında, 2.Dünya Savaşı`ndan bu yana ikinci en büyük kısıntı anlamına geldiği belirtildi.

Genel giderlerdeki azalma, aynı zamanda son dört yıldaki en büyük düşüş özelliği taşıyor. 2002 bütçesi, yapısal reformlara öncelik tanıyan ve deflasyonist durgunluk ortamında mali harcamaların kısıtlanmasını öngören bir bütçe olarak nitelendiriliyor.

Hazırlanan bütçeye göre, sosyal yardımlardan eğitim ve sağlık harcamalarına kadar her alanda giderler kısılacak.

Kamu projelerinde yüzde 10.7 oranındaki azalmaya ilaveten, resmi geliştirme yardımları da yüzde 10.3 oranında azaltılacak. 2002`nin Ekim ayından itibaren, yaşlılar sağlık harcamalarının yüzde 10`unu karşılamak zorunda kalacak.

Ulusal üniversitelerde okul ücretleri, 2003 yılının Nisan ayından itibaren giriş yapan bütün öğrenciler için yüzde 7.2 oranında artacak ve burslar da azaltılacak. Bilim ve teknoloji alanındaki destekler, bir önceki yılın bütçesine oranla yüzde 4.8 oranında azaltılacak.

Hükümetin, Pazartesi günü bütçe tasarısı üzerinde son kararını vermesi bekleniyor.

Yorumları Göster
Yorumları Gizle