Japonya’da ticaret dengesi de sarsıldı

FT
25.05.2011 - 11:29 | Son Güncelleme:

Japonya’da ticaret dengesi, Nisan ayında son üç ayda ilk kez düştü. Mart ayında yaşanan sarsıcı depremin, tedarik zinciri sorunları yaratması ve depremin ardından patlak veren tsunaminin ihracata sekte vurması bu durumun en büyük etkenleri olarak gösterildi.

Japonya’da Nisan’daki ihracat bir yıl öncesine kıyasla yüzde 12.5 azalırken, ithalat, özellikle yakıt talebinin artmasıyla birlikte yüzde 8.9 yükseldi. Bu şekilde ülkenin ticaret açığı 5.7 milyar dolara yükselmiş oldu.    

 

Ancak Bloomberg haber ajansının 24 ekonomistle birlikte hazırladığı bir raporda, ticaret açığının çok daha yüksek bir rakam olması bekleniyordu.

 

Beklenenden daha düşük gelmesine rağmen, bu ticaret açığı Mart ayındaki deprem ve tsunaminin Japonya’nın en büyük ihracatçı şirketleri Toyota, Sony ve Hitachi’nin büyük zarar etmesine neden oldu.

 

Diğer yandan, depremde büyük zarar gören Fukuşima Nükleer Santrali’nde üretim durması, ülkede fosil yakıt ithalatının artmasına neden oldu.

 

Finansal danışmanlık şirketi Daiwa’nın Başekonomisti Mitsumaru Kumagai, ihracatın Mayıs ayında yeniden iyileşme işaretleri vermesinibekliyoruz” diye konuştu. Kumagai, iyileşmenin oldukça yavaş bir hızda olacağını da dile getirdi.

 

Bununla birlikte, Japon ekonomisi, 2011’in ilk çeyreğinde yıllık bazda yüzde 3.7 oranında daraldı.

Etiketler:
Son Dakika Haberler


EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı