GeriEkonomi Japonlardan Çankırı'ya 500 milyon dolarlık yatırım
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  18
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Japonlardan Çankırı'ya 500 milyon dolarlık yatırım

Japonlardan Çankırı'ya 500 milyon dolarlık yatırım
refid:21521845 ilişkili resim dosyası

Japon lastik üreticisi ve kauçuk şirketi Sumitomo Rubber Industries Başkan ve CEO'su Ikuji Ikeda ile Abdülkadir Özcan AŞ Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Özcan arasında yaklaşık 500 milyon dolar değerinde üretim tesisinin Çankırı'ya kurulması için protokol imzalandı.

Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan ve Başbakanlık Yatırım Ajansı Başkanı İlker Aycı tanıklığında imzalanan protokol sonrası konuşan Abdülkadir Özcan AŞ Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Özcan, 516 milyon dolar bir yatırımla faaliyete girecek olan fabrikada 2 bin kişinin istihdam  edilmesinin öngörüldüğünü belirterek, "Fabrikanın en geç iki yıl içinde üretime  geçmesini planlıyoruz" dedi.

Japon Sumitomo Rubber Industries Başkan ve CEO'su Ikuji Ikeda ise, Çankırı'ya kurulacak tesisin 2015 yılı Haziran ayında üretime başlamasının planlandığını belirterek, 2 yıl içinde günlük 30 bin lastiğe, 2017 yılına kadar da 10 milyon adet üretimin hedeflendiğini söyledi.

Ikeda, yakın bir gelecekte Toyota ve Honda gibi firmalara da ürün teslimi gerçekleştirme  düşüncesinde olduklarını da söyledi.

 


Yorumları Göster
Yorumları Gizle