GeriEkonomi Japonlardan Çankırı’ya dev lastik yatırımı
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  1
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Japonlardan Çankırı’ya dev lastik yatırımı

Japonlardan Çankırı’ya dev lastik yatırımı
refid:21527392 ilişkili resim dosyası

Japon lastik üreticisi ve kauçuk şirketi Sumitomo Rubber Firması, Çankırı’da 516 milyon dolarlık yatırım yapacak.

Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan ve Başbakanlık Yatırım Ajansı Başkanı İlker Aycı’nın tanıklığında dün Sumitomo Rubber CEO’su Ikuji Ikeda ile Abdülkadir Özcan A.Ş (AKO) Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Özcan arasında lastik üretim tesisinin Çankırı’ya kurulması için protokol imzalandı. Abdülkadir Özcan A.Ş. Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Özcan,  516 milyon dolar bir yatırımla faaliyete girecek fabrikada 2 bin kişinin istihdam edileceğini belirterek, “Fabrikanın en geç iki yıl içinde üretime geçmesini planlıyoruz” dedi.

2 yılda üretim başlar

Başbakanlık Yatırım Ajansı’nın girişimleriyle Japonya’nın önemli lastik firmalarından biri olan Sumitomo’dan ortak lastik fabrikası yatırımında bulunmak üzere teklif aldıklarını anlatan Mustafa Özcan, AKO Grup ve Sumitomo olarak gerçekleştirilecek olan yatırım ortaklığında Dunlop, Falken, Sumitomo olarak yapılacak üretimin yüzde 80’i yurtdışına ihraç edileceğini belirtti. Özcan, geri kalan yüzde 20’lik dilimin ise iç pazarda satışa sunulacağını söyledi. Japon şirketin CEO’su Ikuji Ikeda ise 2011-2020 yılları arasında Ortadoğu, Kuzey Afrika ve Rusya pazarlarında önemli bir büyüme öngördüklerini belirterek, “Türkiye bizim için bu bölgelerde stratejik bir üs olacak” dedi. Ikeda, 2 yıl içinde günlük 30 bin lastiğe, 2017 yılına kadar da 10 milyon adet üretimi hedeflediklerini belirterek, yakın bir gelecekte Toyota ve Honda gibi firmalara da ürün verme planlarının olduğunu belirtti.

Japon yatırımları artıyor

İMZA töreninde konuşan Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan, Japonya ekonomisinin şu anda içinde bulunduğu durgunluktan çıkış yolu olarak Türkiye ekonomisine kenetlenmeyi hedef olarak seçtiğini belirtti. Çağlayan, şu ana kadar Japon firmalarının Türkiye’ye 758 milyon dolarlık yatırım yapmasının Türkiye ve Japonya ekonomisine bakıldığında çok önemli bir rakam olmadığını, 516 milyon dolarlık bu yatırımla milyar dolar seviyesine çıkılacağını kaydetti.

Yorumları Göster
Yorumları Gizle