GeriEkonomi Jantsa İMKB'ye geliyor
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Jantsa İMKB'ye geliyor

Jantsa İMKB'ye geliyor
refid:21249881 ilişkili resim dosyası

Dünyanın en büyük ilk 10 jant üreticisinden biri olan ve Aydın'dan 80 ülkeye ihracat yapan Jantsa, İMKB'de işlem görmeye başlıyor.

Hyundai, Volvo, Mitsubishi, Karsan, Otokar, Temsa, Bomag, Merlo, Claas, Kassbohrer, Tırsan ve BMC'nin de aralarında bulunduğu otomotiv sektörünün öncü markalarının jantlarını üreten Jantsa, 1979 yılından bu yana sürdürdüğü çok ortaklı yapısını İMKB'ye taşıyor.

Jantsa, 2011 sonundaki 137 milyon TL cirosuyla bu yıl İMKB'de işlem görmeye başlayan şirketler arasında en yüksek ciroya sahip altıncı şirket olacak. Mevcut 533 ortağı ile Jantsa'nın 2011 sonu itibariyle öz kaynakları 75 milyon TL, net karı ise 11 milyon TL seviyesinde.

Jantsa, Turkish Yatırım aracılığıyla İMKB'ye kote olacak ve İMKB 2. Ulusal Pazar'da işlem görecek.

Jantsa, üretiminin yüzde 65'ini ihraç ediyor. Ticari, tarımsal, endüstriyel ve savunma sanayisine yönelik jant üretimi yapan Jantsa, 80 ülkedeki 250 bayisiyle bini aşkın müşterisine hizmet veriyor.  

Son olarak dünya pazarındaki en büyük rakibi İtalyan CLN ile yüzde 50'şer payla 36 milyon euro yatırım yaparak ortaklaşa kurdukları JMW şirketi ile gündeme gelen Jantsa, JMW çatısı altında binek araç ve kamyon jantları da üretecek.

Jantsa'nın Ağustos'un son haftasında İMKB'de serbest marjla işlem görmeye başlaması planlanıyor.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle