GeriEkonomi İzocam: 40 yılda 70 milyar dolarlık tasarruf sağladık
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

İzocam: 40 yılda 70 milyar dolarlık tasarruf sağladık

Isı yalıtım malzemesi üreten İzocam, 40 yılda Türkiye'de güncel fiyatlarla 70 milyar dolarlık enerji tasarrufu sağladığını iddia etti. Koç Holding Dayanıklı Tüketim Malları ve İnşaat Grubu Başkanı Bülent Bulgurlu bunun 137 milyon ton petrole eşdeğer enerji tasarrufu olduğunu söyledi.

KOÇ Topluluğu bünyesindeki ısı yalıtım malzemesi üreticisi İzocam, 40'ıncı yaşını kutlarken, Koç Holding Dayanıklı Tüketim Malları ve İnşaat Grubu Başkanı, İzocam Yönetim Kurulu Başkan Vekili Bülent Bulgurlu İzocam'ın bu sürede ürettiği ürünlerle güncel yakıt fiyatları ile 70 milyar dolarlık enerji tasarrufu sağladığını söyledi.

137 MİLYON TON PETROL:

Bulgurlu, İzocam'ın ürettiği ürünlerle 40 yılda 137 milyon ton petrole eşdeğer enerji tasarrufu sağladığını ve 435 milyon ton karbondioksitin atmosfere salınmasını önlediğini ifade etti. Bulgurlu, İzocam'ın 100 milyon doları aşan cirosu, 21 milyon doları aşan ihracatı ile yalıtım sektöründeki öncü ve lider konumunu sürdürdüğünü ifade etti. Yalıtım sektörünün henüz Türkiye'de, hak ettiği büyüklüğe ulaşmamış bir sektör olduğunu anlatan Bulgurlu, Türkiye'de yalıtım pazarının büyüklüğünün 2004'te toplam 3.5 milyon metreküp olduğunu hatırlattı.

İZOCAM-TEKİZ BİRLEŞECEK:

Koç Topluluğu'nun yüzde 67'sine sahip olduğu Tekiz A.Ş ile İzocam'ın birleşmeye gidebileceğini belirten Bulgurlu, şunları söyledi: "Tekiz, yine Koç Topluluğu'nun büyük ortağı olduğu başka bir şirketimiz. Tekiz çatı kaplama malzemeleri, yalıtım malzemeleri, su yalıtımı malzemeleri ve tepe duvarları ve bölme duvarları üreten bir tesisis. Konusunda Türkiye'deki en eski şirketlerden biri, aynı zamanda İzocam'ın da önemli bir müşterisi. Tekiz, İzocam'ın üçte biri büyüklüğünde bir şirket.İzocam ile Tekiz'in tek çatı altında toplanmasıyla büyük bir sinerjinin doğacağını düşünüyoruz. Mart ayında yapılacak genel kuruldan çıkacak karara göre bu birleşme bu yıl içinde gerçekleşecektir.’

EN BÜYÜK MİNERAL YÜNCÜ:

İzocam Genel Müdürü A. Nuri Bulut ise İzocam'ın 55 bin ton kapasitesi ile Ortadoğu ve Balkanlar'ın en büyük mineral yün üreticisi olduğunu belirterek şunları söyledi: "Yurtiçi pazarda camyünü ürününde yüzde 57, taşyünü ürününde yüzde 73, ekstrüde polistiren ürününde yüzde 25, elastomerik kauçuk ürününde yüzde 50 olmak üzere, üretim gamımızda olmayan ürünler de dahil edildiğinde yüzde 40 pazar payı ile lideriz."

Arçelik fabrika kuruyor biz de Rusya'yı düşünürüz

ARÇELİK'
in Rusya'da buzdolabı ve çamaşır makinesi yatırımı içinde olduğunu ifade eden Bülent Bulgurlu, ‘Yatırımın başlamasıyla birlikte İzocam bunu değerlendirecektir. Uygulanabilir neticeler olursa orada yeni bir üretim tesisi inşa ederek, coğrafi olarak o bölgede yatırımı ve kapasitesini daha da artıracak" dedi.

Yorumları Göster
Yorumları Gizle