İzmit-Gebze arasında son tren bugün yola çıkıyor

DHA DHA
31.01.2012 - 13:52 | Son Güncelleme:

Yüksek Hızlı Tren (YHT) Projesi nedeniyle, İzmit- Gebze arasında 1 Ocak'tan itibaren sadece 10.00-15.00 saatlerinde yapılan çalışmalar nedeniyle 5 saat durdurulan tren seferleri bu gece yarısından itibaren 24 ay süreyle tamamen kaldırılıyor.

TCDD'nin trenleri bugün son yolcularını taşırken, hem ucuz hem güvenli olduğu için bu hattı kullananlar trenin yerini hiç bir şeylin tutamayacağını söyledi.

TCDD'nin bu güzergahı kullanan yolcular ile sanayici ve nakliyatçıların mağdur olmaması için alınan önlemler kapsamında, 24 ay boyunca bu güzergaha paralel karayolunda iki yıl süreyle rutin bakım yapılmayacak. Belediyelerin toplu taşıma kapasiteleri arttırılırken, sanayi lojistik sektörünün ve nakliyecilerin trenle taşımalarında aksama olmaması için Derince-Tekirdağ arasında yarın sabahtan itibaren feribot hattı oluşturulacak.

İZMİT-GEBZE TRENİ SON SEFERE ÇIKIYOR- FOTO GALERİ

SON SEFER İÇİN YOLA ÇIKTI / WEB TV   

122 YIL SONRA İLK KEZ KAPATILIYOR 

İstanbul'u Anadolu'ya bağlayan köprü konumundaki Kocaeli ile İstanbul arasındaki bu demiryolu hattı yarın bu gece yarısından itibaren 122 yıl aradan sonra ilk kez tamamen kapatılmış olacak. 1890 yılından bu yana yolcu ve yük taşımacılığı yapılan Gebze ile İzmit arasındaki bu hat 24 ay sürecek çalışmalar ile fiziki ve geometrik şartları Yüksek Hızlı Tren işletmeciliğine uygun hale getirilecek. Hiç bir hemzemin geçit de bulunmayacak olan bu hatta yapım kapsamında yaklaşık 1 milyon 800 bin metreküp kazı ve 720 bin metreküp dolgu gerçekleştirilecek.

YOLCULAR ÜZGÜN 

Bugün son seferini yapan trenle sürekli yolculuk yapanlar ise 24 ay boyunca tren yolculuğunu arayacaklarını söylediler. Bugün son trenle İstanbul'a gitmek üzere yola çıkan ve trenle yolculuk yapmanın çok rahat ve güvenli olduğunu söyleyen Sadullah Keskin, "Haftada bir kez trene biniyorum. Trenle yolculuk yapmak çok rahat ve aynı zamanda da çok güvenli. Bundan sonra hızlı trene geçmek için bekleyeceğiz." dedi.

Trenle gidip gelmeye alıştıklarını ve biran önce Hızlı Tren Projesinin tamamlanmasını istediklerini söyleyen Kamil Alev ise "İzmit' ten İstanbul'a giderken sürekli tercih ettiğim bir yol. Bundan sonra yolculuğumuzu tren yerine belediye otobüsleriyle yapacağız. Bizim için biraz zor olacak. Kısa bir sürede tamamlanırsa yine trenlerle yolculuğumuza devam ederiz."diye konuştu.

Kocaeli Üniversitesi öğrencisi Buğra Pınar ise haftasonları ailesinin yanına gitmek için treni kullandığını bundan sonra da servis araçlarıyla İstanbul'a gidip geleceğini söyledi

Etiketler:
Son Dakika Haberler


EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı