İzmirli patronlar büyük marketlere alacak savaşı açtı

Hürriyet Haber
20.12.2000 - 00:00 | Son Güncelleme:

İzmir Ticaret Odası, Ege bölgesi Sanayi Odası ve İzmir Ticaret Borsası ve İzmir Esnaf ve Sanatkárlar Odası, ortak bir basın toplantısı düzenleyerek, büyük marketlerden tahsilat yapamadıklarını açıkladılar.

İZMİRLİ işadamları, sanayici ve esnaf, büyük hipermarketlere sattıkları malların vadesinin ortalama 60 gün geçmiş olmasına karşın ücreti hala alamadıklarını ve büyük mali sıkıntılar yaşandığını dile getirdiler. İzmir Ticaret Odası (İZTO), Ege Bölgesi Sanayi Odası (EBSO), İzmir Ticaret Borsası (İTB) ve İzmir Esnaf ve Sanatkarlar Odası yönetim kurulu başkanları ‘‘Ticari Alacakların Tahsilatında Karşılaşılan Zorluklar ve Piyasaya Etkileri’’ konulu ortak basın toplantısı düzenlediler.

İTB Başkanı Hasan Özmen, hipermarket ve grossmarketlerin nakit sıkıntısını gerekçe göstererek, mal temin ettikleri firmalara ödeme yapmadığına işaret ederek, bu gerekçenin gerçeği yansıtmadığını kaydetti. Özmen, hipermarketlerin likit çalıştığını, bayram ve yılbaşıöncesi satışlarının had safhada olduğuna dikkat çekerek, ‘‘Bu kuruluşlar sattıkları malların parasını repoda, faizde değerlendirirken, mal aldıkları birçok firma iflasın eşiğinde. Tavırlarıyla ticaret ahlakı iyice yozlaştırıyorlar’’ dedi.

İFLASA GİDİYORUZ

Marketler zincirinin aldıkları malların parasını ödemeyerek, firmaları iflasın eşiğine getirmelerinin ardından, bir süre sonra satın alacakları malları üretecek firmaların kalmayacağını öne süren Özmen, şöyle dedi:

‘‘Aldıkları malların parasını ödemekte direnen marketler var. Ödeme güçlüğü içinde olduklarını iddia eden ve Türkiye'de en iyi parayı kazanan bu hipermarketlerin çoğunun İsviçre ve Fransa ayağı var.’’

Etiketler:
Son Dakika Haberler


EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı