GeriEkonomi İzmir'in enflasyonu Türkiye'den yüksek
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

İzmir'in enflasyonu Türkiye'den yüksek

İzmir'de enflasyon Türkiye ortalamasının üzerinde artmaya devam etti. Ekim ayında Tüketici Fiyatları Endeksi (TÜFE) hem eylül ayına göre, hem de geçen yılın aynı dönemine göre ortalamanın üzerinde yükseldi.

AA muhabirinin Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) İzmir Bölge Müdürü Rıdvan Yaka'dan aldığı bilgiye göre, İzmir'de TÜFE Ekim ayında, bir önceki aya göre yüzde 2,60 yükseldi. Bu rakam Türkiye genelinde 2,41 olarak gerçekleşmişti. Ekim ayında kentte enflasyon Türkiye ortalamasının 0,19 puan üzerinde artış gösterdi.

Kentte geçen ay, 2008'in aynı ayına göre TÜFE'de yüzde 7,35 artış yaşanırken, bu rakam Türkiye genelinde yüzde 5,08 olmuştu. Yani kentin ekim ayı enflasyonu geçen yılın aynı ayına göre Türkiye ortalamasından 2,27 puan fazla artış kaydetti.
12 aylık ortalamalarına bakıldığındaysa İzmir'de TÜFE daha az arttı. Kentte yüzde 6,25 yükselen fiyatlar, Türkiye genelinde yüzde 6,95 artış gösterdi.

İZMİR'DE EN ÇOK ZAM KIYAFETE YAPILDI

İzmir genelinde Eylül ayından Ekim ayına geçişte, fiyatı en fazla artan ürün kadın kazağı oldu. Yeni sezon ürünlerinin raflara gelmesiyle birlikte kazağa yapılan zam yüzde 28,98 oldu.

Soğuk havaların kentte etkisini göstermesi, aynı şekilde kadın botları ve erkek ceketleri fiyatını da enflasyonun çok üzerinde yükseltti. Bot fiyatları ekim ayında yüzde 26,34 zamlanırken, cekete yüzde 21,60 oranında zam yapıldı.
Son dönemde et fiyatlarındaki artış geçen ay da devam etti. Eylül ayında yüzde 11,22 zamlanan koyun eti, ekim ayında en fazla zam gören dördüncü ürün oldu ve fiyatı yüzde 10,45 artış kaydetti.
İzmir'de elektrik ücretiyse geçen ay yüzde 9,78 zamlandı.

GEÇEN AYIN ZAM ŞAMPİYONU LİMON UCUZLADI

Geçen ay fiyatı yüzde 31,93 artarak zam şampiyonu olan limon, bu kez fiyatı en fazla düşen ürünler listesinin başında yer aldı. Limonda fiyat düşüşü Ekim ayında yüzde 25,13 olarak gerçekleşti. Yine Eylül ayında yüzde 13,93 zamlanan elma, tezgahlarda daha fazla miktarda yer almasıyla birlikte geçen ay yüzde 17,43 ucuzladı.

Domuz gribinin etkilerini geçen ayın sonuna doğru göstermesiyle talepte yaşanan artış nedeniyle hijyen ürünlerinin fiyatları ay sonuna doğru arttı. Bu durum Ekim ayı genelindeki fiyat ortalamasını büyük oranda etkilemedi ve sabunun fiyatında yüzde 5,41 ucuzlama kaydedildi.
Ekim ayında patates fiyatlarındaki düşüş hız kesti. Bir önceki ay yüzde 20,93 ucuzlayan patates fiyatları, geçen ay yüzde 2,25 düştü.
Geçen yıl yüzde 100'lere varan fiyat artışıyla bazı gelişmekte olan ülkelerde sosyal çalkantılara bile neden olan pirinçteyse küçük de olsa bir ucuzlama meydana geldi. İzmir'de pirinç fiyatları Ekim ayında yüzde 1,88 düştü.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle