GeriEkonomi İzmir'e bir günde iki önemli haber
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

İzmir'e bir günde iki önemli haber

İzmir ekonomisi için bugün iki güzel haber birden geldi. İlk olarak Mısır'daki çatışmalar nedeniyle MCS şirketi bir kruvaziyer gemisinin Cenova- İskenderiye seferini, Cenova-İzmir'e dönüştürdü. İkinci iyi haber ise ABD'li otomotiv yan sanayi şirketinden geldi. Cummins Corporate isimli şirket 2012 yılında İzmir'de üretime başlayarak 800 kişiye iş imkanı sağlayacak.

İzmir Vali Yardımcısı Şükrü Kara yaptığı açıklamada, İtalya'nın Cenova Limanı'ndan Mısır'ın İskenderiye Limanı'na sefer düzenleyen MSC şirketinin en büyük kruvaziyer gemilerinden MSC Splendida'nın, bu yıl Cenova-İzmir arasında 5 sefer yapacağını belirtti.

Bu hafta içinde yaklaşık 3 bin 500 yolcu ve 1000'in üzerinde personelle İzmir Alsancak Limanı'na ilk kez yanaşan MSC Splendida'nın, rotasını Mısır'dan İzmir'e çevirmesinin kenti, Akdeniz bölgesinin “en güvenli liman” haline dönüştüreceğini ifade eden Kara, şunları kaydetti:

“Geçen yıl kruvaziyer gemilerle 163 seferde 350 bin kişi İzmir'e gelmişti. Bu yıl 255 kruvaziyer seferinde yaklaşık 550 bin turistin kentimize geleceğini tahmin ediyoruz. MCS Splendida, ortalama 4-5 bin kişiyle sefer yapıyor. Kruvaziyer turizmin İzmir'de gelişmesi, yolcu sayısının artması esnafımızı sevindirdiği gibi İzmir'in dünyadaki tanıtımına da önemli katkı sağlayacaktır. Gemilerden inen turistlerin bir bölümü, tur otobüsleri ile Efes, Meryemana'ya giderken, kalanlarda kent için tur otobüsleri, taksi ve faytonlarla gezecek. Tarihi mekanları ziyaret edecek, alışveriş yapacak. MSC Splendida'nın İzmir'e ikinci seferi 22 Şubat'ta olacak.”

ABD'Lİ FİRMA İZMİR' E YATIRIM YAPACAK

İzmir'de yatırım kararı alan ABD'li otomotiv yan sanayi şirketi Cummins Corporate'in Yönetim Kurulu Görevli Üyesi Paul Massey, Ege Bölgesi Sanayi Odası (EBSO) Yönetim Kurulu Başkanı Ender Yorgancılar'ı ziyaret etti.

Cummins Filtration Avrupa, Ortadoğu ve Afrika'dan Sorumlu Genel Müdürü Charles Masters, Program Müdürü Harold Martin, Finans Operasyonları Direktörü Dorian Bailey ve Bölge Ofisi Müdürü Şule Akça ile birlikte Oda'ya gelen Massey, Yorgancılar'a, yatırımları hakkında bilgi verdi.
Yorgancılar, Amerikalı firma yetkililerinin İzmir'i çok sevdiklerini ve bu nedenle yatırım kararı aldıklarını söyledi.

Cummins'in filtre üretiminde dünya çapında söz sahibi olduğunu belirten Yorgancılar, şöyle konuştu:

“Ege Serbest Bölgesi'nde 70 milyon dolarlık bir yatırım kararı verdiler. Kamyonlar, orta ağır araç diye tabir edilen araçlar için filtre üretecekler. Ayrıca hava filtreleri, yağ filtreleri, teknelerde kullanılan filtreleri de üretmeyi planlıyorlar. Şu an inşaat devam ediyor. 2012 yılı başında üretime başlayacaklar. Toplam 800 kişi çalıştıracaklar. Bölgeye yeni bir istihdam imkanı sağlanacak.Ayrıca, üretim aşamasında bizden de talepleri oldu. Yatırım aşamasında ısıtma, soğutma, elektrik tesisatlarının kurulumu konusunda destek istediler. Filtre üretimine özel tasarımlı makine imalatları ile ilgili birtakım talepleri var. Enformasyon teknolojisi, hidrolik aletler ile ilgili talepleri oldu. Bunları üyelerimize duyurduk. Bu yatırım Egeli üreticilerimize de ilave üretim imkanı yaratacak. Bu yatırımın serbest bölgede olması hem bölgemizdeki otomotiv sektörünün gelişmesi hem ihracat açısından önemli avantaj sağlayacak.”


Yorumları Göster
Yorumları Gizle