GeriEkonomi İzmir'de emekliler yeni iş buldu
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

İzmir'de emekliler yeni iş buldu

İzmir'de emekliler yeni iş buldu
refid:15341648 ilişkili resim dosyası

İkinci el otomobil piyasasındaki hareketlilik, geçim sıkıntısı çeken dar ve orta gelirliler, özellikle de emekliler için kazanç kapısı oldu.

İkinci el otomobil satışı, emeklilerin geçim kapısı oldu. İnternet satışlarının yanı sıra Gaziemir'deki Otokent'in çevresindeki cadde ve sokaklarda özellikle pazar günleri iğne atsan yere düşmez bir kalabalık yaşanıyor. Özelliklerini camına astıkları nota yazan otomobil sahipleri gün boyu müşteri bekliyor. 20 yıldır kaportacılık yapan Nizamettin Gezer, aynı zamanda otomobil alıp satıyor. Yeni evlendiği için borçlanan bir arkadaşından satın aldığı 1997 model Şahin'ine üç pazardır alıcı bekliyor.

Kaportacı olduğu için otomobil bulmakta zorlanmayan Gezer, “İşler kötü, otomobil satışı ek gelir getiriyor. Ayda iki otomobil satarsam 600- 900 lira kazanıyorum. Yaz mevsimi işler iyi. Çünkü memleketine, denize gidecek olanlar ucuz bir otomobil alıyor, onu kullanıp, sonbaharda satıyor. Gerçek alıcı çok gelmiyor, daha çok emekliler var. ‘Satış olmayacak bana vekalet ver. Aracı bir haftada satarım’ diyor. Bu iş, emekliler için tam bir geçim yolu oldu” dedi.
İşçi emeklisi Hüseyin Mertoğlu, bir yıldır otomobil alıp sattığını belirterek, ayda 700 lira emekli maaşıyla geçinemediği için bu işi yaptığını söyledi. Mertoğlu, “Bazen ayda bir otomobil satıyorum 300- 500 lira kazanıyorum. Kısıtlı bütçeye giren bu para biraz olsun rahatlatıyor. Zaten piyasa yaz aylarında hareketli. Kışın işler çok iyi olmuyor” diye konuştu.

‘HERKESİN GÖZÜ EKMEĞİMİZDE’

Öte yandan, İzmir'in Gaziemir İlçesi'nde 80 milyon dolar yatırımla kurulan Otokent'te 360 galerici de ikinci el otomobil satıyor. Otokent Başkanı Yılmaz Akın, işlerini herkesin yaptığını vurgulayarak, “Kaportacı, doğrultmacı, emekli, devlet memuru, emlakçı, sigortacı herkesin gözü ekmeğimizde. Zaten internet satışları bizi yok etti. Yılda 900 bin araç internetten sahibi tarafından satılıyor. Bunun yüzde 70'i kayıt dışı. Ayrıca pert araç satışları ciddi sorun. İkinci el araç bulmakta zorlanıyoruz. Çünkü herkes vergilerin yüksekliği nedeniyle 1- 2 yaşında, az kilometreli araçları tercih ediyor. Onları da sahipleri satıyor, galeriye düşmüyor” dedi.
False
Haber Yorumlarını Göster
Haber Yorumlarını Gizle