GeriEkonomi İzmir, sağlıkta ‘İnovİZ’ atağına geçti
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

İzmir, sağlıkta ‘İnovİZ’ atağına geçti

‘InovİZ’ (Inovation İzmir) ‘Sağlık için İzmir’ adlı girişim, tıp bilimiyle teknolojiyi buluşturan biyomedikal sektöründe faaliyet gösteren Türk ve yabancı akademisyenlerle özel sektör yatırımcılarını bir araya getiriyor. ‘InovİZ’ (Inovation İzmir) ‘Sağlık için İzmir’ 1’inci Küresel İnovİZ Konferansı 24-25 Mayıs’ta Ege Serbest Bölgesi’nde (ESBAŞ) düzenlenecek. Teknoloji ve bilgi transferine ortam sağlamayı hedefleyen InovİZ, Türk-Amerikan Bilim insanları ve Akademisyenleri Derneği (TASSA), EBİLTEM-Ege Üniversitesi, İZKA- İzmir Kalkınma Ajansı, Dokuz Eylül Üniversitesi, İzmir Yüksek Teknoloji Enstitüsü, ESBAŞ-Ege Serbest Bölge Kurucu ve İşleticisi A.Ş gibi önemli dernek ve kuruluşların desteğiyle oluşturuldu.

Ar-Ge merkezi kurulacak

Konferansa ESBAŞ Başkanı Kaya Tuncer ev sahipliği yapacak, ABD ve İsrail’in tıp alanında tanınmış üniversitelerinden çok sayıda bilim adamı katılacak. Konferansta farklı ülkelerden araştırmacıların ve şirketlerin katılacağı bir medikal proje pazarı düzenlenecek. Burada düşünce aşamasındaki ürünlerini geliştirmek için kaynak arayan araştırmacılarla yeni ürünlere yatırımlar yapmayı planlayanlar bir araya gelecek. Etkinlik, medikal sektöründe faaliyet gösteren şirketlere, yeni iş bağlantıları bulma konusunda destek olmayı da hedefliyor.

ESBAŞ Başkan Yardımcısı Nimet Egeli Woodham, “InovİZ girişiminin hedefi teknoloji ve bilgi transferine ortam sağlamak. İzmir ve Ege Serbest Bölgesi’nde yerli ve yabancı yatırımcıların rahatlıkla çekilebileceği bir Biyomedikal Sektör Kümelenmesi oluşabilecek. EBİLTEM Bilim ve Teknoloji Merkezi Direktörü Prof. Fazilet Vardar Sükan’ın, ‘AB Avrupa Bölgesel Yenilik Platformu Araçları Bölgesel Yenilik Ortaklığı Pilot Projeleri’ne yaptığı girişimler neticesinde InovİZ projesinin bu platformda da kabul görmesi sağlamıştır” dedi.

Yorumları Göster
Yorumları Gizle