GeriEkonomi İzmir CarrefourSa 4.5 yıl izin bekledi
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

İzmir CarrefourSa 4.5 yıl izin bekledi

İzmirde 10 hektarlık arazi üzerine inşa edilen Karşıyaka CarrefourSa Ticaret Merkezi'nin imar izninin alınması için 4.5 yıl beklendiği açıklandı. İçinde 16 bin metrekarelik CarrefourSa Hipermarket, 10 bin metrekarelik Yapı Market, 3 bin metrekarelik Departman Store Mağazası ve 2 bin metrekarelik ihtisas mağazası olan ticaret merkezinin yapımı ve işletimini İntem üstlendi. Ticaret merkezinin birinci yılın sonunda toplam 800 milyon Fransız Frangı, ikinci yıl ise 1 milyar Fransız Frangı ciro yapması bekleniyor.

Fransız EMA'nın yüzde 51, Türk İntes'in de yüzde 49 ortak olduğu İntem Şirketi'nin Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Bernard Lamarche, Türkiye'deki bürokrasinin belirsizliğinden yakınarak şunları söyledi: ‘‘İzmir Karşıyaka'da ticaret merkezi yapmak için Emlak Bankası'ndan satın aldığımız arazinin imar izni için 4 yıl 8 ay bekledik. Bu süre içinde, 7 kere Emlak Bankası yönetimi, 6 kere hükümet, 2 kerede İzmir Belediye Başkanı değişti. Her yönetim değişikliğinde karşımıza değişik yetkililer çıktığından projemizi tekrar, tekrar anlatmak zorunda kaldık. Ortağımız olan İntes, Emlak Bankası'nın malı olan araziyi önce kiralamak istedi. Projemizi anlatıp kira sözleşmesi imzalamamız için 2 yıl geçti. Tam kiralama sözleşmesi için anlaşmışken Emlak Bankası yönetimi değişti ve yeni yönetim araziyi kiralama değil satma kararı aldı. Açılan ihaleye girip araziyi aldık ama, bu kez de imar izni alamadık. Türkiye'deki bürokratik belirsizlik yabancı sermayeyi ürkütüyor ve Türkiye'ye gelecek yabancı sermaye başka ülkelere yöneliyor. Bürokratik engeller kalktığı taktirde Türkiye'ye bugünkünün çok üzerinde yabancı sermaye gelir.’’

Temel atma töreni 22 Mart 1999 tarihinde yapılacak olan İzmir'in uluslararası standartlarda ilk ticaret merkezinde ekstra güvenlik önlemleri alınacak. Ticaret merkezinin işletmesini yapacak olan EMA son günlerde gelişen terör olayları nedeniyle yeni yapılacak binada ekstra güvenlik önlemleri uygulayacak.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle