GeriEkonomi İzmir 2009'un fuar takvimi
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

İzmir 2009'un fuar takvimi

Uluslararası İzmir Fuar Alanı'nın 2009 yılında yoğun günler yaşayacağı, gelecek yıl 34 fuar organizasyonunun gerçekleştirileceği ve bu fuarlardan 10'unun organizasyonunu, İzmir Fuarcılık Hizmetleri Kültür ve Sanat İşleri AŞ'nin (İZFAŞ) üstlendiği bildirildi.

İZFAŞ Genel Müdürü Doğan İşleyen, İzmir'in 2009 yılında fuarcılık açısından hareketli günler yaşayacağını söyledi. İZFAŞ'ın 2009 yılında Ayakkabı Yaz, IF Wedding, MARBLE, Güzellik Dünyası, Vinolive, Ayakkabı Kış, İEF, Minex, İzmir Autoshow ve Travel Turkey İzmir fuarlarını düzenleyeceğini belirten İşleyen, diğer 24 fuarın ise farklı fuarcılık şirketleri tarafından organize edileceğini kaydetti.


İzmir'de kongre turizmini de hareketlendirmek istediklerini ifade eden İşleyen, 2009'un en önemli kongresinin, Balkan Ülkeleri Madencilik Kongresi olduğunu, bu kongreye çok sayıda davetlinin katılacağını ve kentte hareketli günlerin yaşanacağını anlattı. TMMOB Maden Mühendisleri Odası'nın desteğiyle 2 yılda bir gerçekleştirilen Mınex Madencilik, Doğal Kaynaklar ve Teknolojileri Fuarı ile gerçekleşecek Balkan Ülkeleri Madencilik Kongresi'nin, 1-3 Ekim 2009 tarihlerinde yapılacağını belirten İşleyen, kongreye, Türkiye, Yunanistan, Arnavutluk, Makedonya, Bulgaristan, Romanya, Sırbistan, Karadağ, Bosna Hersek, Hırvatistan ve Slovenya'dan 1000'e yakın delegenin katılmasının beklendiğini söyledi.

İZFAŞ'ın Türkiye açısından önemli iki milli katılım organizasyonu görevini de sürdürmeye devam edeceğini belirten İşleyen, İtalya Marmomacc ve Çin Xiamen Stone Fuarı'nın milli katılım organizasyonunu 2009'da da üstleneceklerini vurguladı.

İzmir'de fuarcılığın her geçen yıl geliştiğini, eskiden bir ay açık kalan İzmir Enternasyonal Fuarı'ndan her hafta fuar yapılan bir kent haline gelindiğini belirten İşleyen, şunları söyledi:
“İşletmesini üstlendiğimiz Uluslararası İzmir Fuar Alanı'nda 365 gün farcılık yapıyoruz ve hemen hemen her hafta bir fuar açıyoruz. Alan takvimimiz 2009 yılında da tamamen doldu. Hatta bu nedenle bazı fuar projeleri gerçekleştirilemiyor. İzmir için yapılması gereken bir başka çalışma ise fuarcılığın yanı sıra kentin kongreciliğine de ivme kazandırmak ve kent ekonomisine katkı sağlamak olmalı. Bu amaçla uluslararası çapta ses getirecek kongre organizasyonlarına ihtiyacımız var. Balkan Madencilik Kongresi'nin bu açıdan önemli olduğunu düşünüyorum. Yeni fuar alanının da devreye girmesiyle birlikte İzmir fuarlarının büyüyeceğini ve çeşitleneceğini öngörüyoruz. Daha şimdiden görülüyor ki, kent içi turizm yatırımlarının artmasındaki en önemli etken, fuarlar. Fuar alanı civarında açılan ve yenilenen oteller, fuarcılıkta önemli bir noktaya gelindiğinin göstergesi. 2009 yılının da başarıyla geçmesini umut ediyoruz.”

İZFAŞ'ın organizasyonunu üstlendiği fuarlardan, Ayakkabı Yaz 15-18 Ocak, IF Wedding Fashion 22-25 Şubat, MARBLE 25-28 Mart, Güzellik Dünyası 18-21 Nisan, Vınolive 21-24 Mayıs, Ayakkabı Kış 18-21 Haziran, İEF 28 Ağustos-6 Eylül, Mınex 1-3 Ekim, İzmir Autoshow 3-8 Kasım ve Travel Turkey İzmir 3-8 Aralık 2009 tarihlerinde yapılacak.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle