GeriEkonomi İTÜ'den Ford'a teknoloji desteği
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

İTÜ'den Ford'a teknoloji desteği

Ford Otosan ile İstanbul Teknik Üniversitesi (İTÜ) arasında ortak AR-GE projeleri yaratmayı öngören işbirliği anlaşması imzalandı. Anlaşmaya, Ford Otosan Genel Müdürü Turgay Durak ile İTÜ Rektörü Prof. Dr. Gülsün Sağlamer imza koydu.

Çerçeve anlaşması Ford Otosan'ın AR-GE birimi tarafından yürütülen projelere İTÜ'nün lisans, yüksek lisans ve doktora öğrencilerinin kendi tezleri kapsamında danışmanlarıyla birlikte katkı vermesini öngörüyor. Ford Otosan, projelere katılan öğrencilere maddi destek de sağlayacak.

Prof. Dr. Sağlamer, İTÜ'deki imza töreninde yaptığı konuşmada, anlaşma ile araştırmaların endüstrinin ihtiyaçları doğrultusunda yapılmasını sağlayacağını vurguladı.

Turgay Durak da Türkiye'de otomotiv sektörünün lideri olarak sektörde üniversite-sanayi işbirliğinin gerçek anlamda oluşturulmasında kararlı olduklarını bildirdi. Bilgi teknolojilerine dayalı endüstriyel üretimin AR-GE ile beslenen bir üretim tarzı olduğunu ifade eden Durak, AR-GE olmaksızın yakın gelecekte üretim yapmanın hemen hemen olanaksız hale geleceğine işaret etti.

Ford Otosan'ın AR-GE çalışmaları konusunda da bilgi veren Durak, ayrıca TÜBİTAK-MAM ile yakıt pili teknolojisini geliştirme kapsamında bir projeyi imzalama aşamasında olduklarını söyledi.

Yorumları Göster
Yorumları Gizle