GeriEkonomi İTO, Hizbullah kasetleri için RTÜK'e başvurdu
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

İTO, Hizbullah kasetleri için RTÜK'e başvurdu

İSTANBUL Ticaret Odası (İTO) Başkanı Mehmet Yıldırım, ‘‘Hizbullah kasetlerinin yayınlanmaması için’’ Radyo Televizyon Üst Kurulu'na (RTÜK) başvurdu. Yıldırım, RTÜK'e gönderdiği mektupta, ‘‘Bu kasetlerin televizyonlarda yayınlanması, turizmi olumsuz etkiler’’ dedi.

İSTANBUL Ticaret Odası (İTO) Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Yıldırım, Radyo Televizyon Üst Kurulu'na (RTÜK) başvurarak, Hizbullah operasyonlarıyla ilgili kasetlerin yayınlanmasının engellenmesini istedi. Yıldırım, RTÜK'e gönderdiği mektupta, ‘‘Kasetlerde yeralan vahşet görüntülerinin medyada yayımı, insanlarımızın psikolojik moral bozukluğunun yanı sıra, Türkiye'nin tanıtımı bakımından da büyük zararlara yol açar’’ dedi.

KÖKÜ KAZINACAK

Zor geçen iki yılın ardından Türkiye'nin 2000 yılı için turizmde olumlu beklentiler içinde olduğunu vurgulayan İTO Başkanı Yıldırım, uygulanan istikrar programının başarısının da turizm ve ihracat gelirlerinin artmasına bağlı olduğunu hatırlattı. Bu nedenle turizme gölge düşürecek yayınların ülke ekonomisine zarar vereceğini anlatan Yıldırım, RTÜK'e gönderdiği mektupla ilgili olarak şunları söyledi:

‘‘Türkiye'de bir istikrar programı uygulanıyor. Kimse kimseye çikolata, lokum paketi vermiyor. Dolayısıyla alınan tedbirler hepimizin canını yakacak. Önemli olan bu dönemin en az sıkıntılı bir şekilde atlatılması. Türkiye'nin turizm ve ihracat gelirlerine ihtiyacı var. Yunanistan ile ilişkilerin düzelmesi, Avrupa Birliği ve ABD'nin desteği sayesinde bu yıl Türkiye'ye 10 milyon turist geleceğini sanıyorum. Turizm sezonunun başlamasına daha bir kaç ay var. Bu süre zarfında, Hizbullah örgütünün kökünün de kazınacağına inanıyorum. Fakat bu görüntülerin tekrar tekrar verilmesi yanlış. Çünkü Türk kanalları artık yurtdışında her yerden izlenebiliyor.’’

<ı>Turizmi baltalamayalım

İTO Başkanı Mehmet Yıldırım'ın RTÜK'e gönderdiği mektup şöyle: ‘‘Malumları olduğu üzere, Türkiye ekonomisi global krizin etkisiyle 1.5 yıldır sıkıntılı bir dönem geçirdi. Bu ekonomik sıkıntıların yaşanmasında, bir terör örgütü liderinin yakalanması ve deprem felaketi gibi olayların etkisiyle gerileyen turizmin de olumsuz katkıları oldu.

Uygulanan ekonomi politikaları yanında, dış talepteki canlanma etkisiyle Türk ekonomisi kıpırdanma emareleri gösterdi. Ayrıca, ülkemizin AB'ye adaylığının kabulü, ABD Başkanı'nın Türkiye ziyareti, Apo krizinin dondurulması, Batı ekonomilerindeki olumlu trend gibi nedenlerle 2000 yılında Türkiye turizminin canlanması beklenmektedir.

Ancak, Türkiye ekonomisindeki ve turizmindeki gelişmeye darbe vuracağı kanısında olduğumuz bazı gelişmeler endişe ile izlenmektedir.

İnsanlık dışı kanlı vahşet olaylarının medya tarafından yayınlanması, dünyaya adeta ‘Aman Türkiye'ye gelmeyin' anlamını da taşıyacaktır. Benzeri konularda tekrar tekrar ekranlara getirilen görüntüler zaten bugüne kadar olumsuz bir imaj yaratmıştır. Bu nedenle vahşet görüntülerinin yayınına şiddetle karşıyız. Bu konuyu basın özgürlüğü ile ilişkilendirmek de yanlış olur.’’


Yorumları Göster
Yorumları Gizle