İTO, DİE’ye ‘oyun bozan’ dedi enflasyonu erken açıkladı

Hürriyet Haber
02.02.2005 - 01:31 | Son Güncelleme:

Yaklaşık 18 yıldır enflasyon rakamlarını Devlet İstatistik Enstitüsü (DİE) ile aynı gün ve saatte açıklayan İstanbul Ticaret Odası (İTO), DİE’nin tek taraflı açıklamasına kızarak, enflasyon rakamlarını dün öğleden sonra kamuoyuna açıkladı.

Buna göre, İstanbul’da Ocak ayında perakende fiyatlar binde 5 azalırken, toptan fiyatlar binde 6 artış gösterdi.

İTO’dan yapılan açıklamada, DİE ile 1987 yılında yapılan protokol ile enflasyon rakamlarının ortaklaşa gün ve saatte kamuoyuna açıklandığı hatırlatılarak, şöyle denildi:

‘DİE, geçtiğimiz günlerde yaptığı bir açıklama ile tek taraflı olarak, 2005 yılından itibaren kamuoyu açıklamalarını, tatil gününe denk gelmesi halinde bir önceki güne veya bir sonraki güne aktaracağı duyurusunda bulundu. Bu konuda odamızın görüşü ve onayı alınmadan hareket edildiği ve protokolün bozulmuş olduğu görüldüğünden, odamız da bundan böyle her ayın ilk gününde, bir önceki ayın enflasyon rakamlarını kamuoyuna açıklama kararı aldı.’

TÜFE AZALDI, TEFE ARTTI:

İTO’nun hesaplamalarına göre, İstanbul’da Ocak ayında perakende fiyatlar binde 5 azalırken, toptan fiyatlar binde 6 arttı. İTO tarafından hazırlanan 1995 bazlı geçinme endeksine göre, yıllık ortalama artışlar perakende fiyatlarda yüzde 9.8, toptan fiyatlarda yüzde 11 olarak gerçekleşti. Bir önceki yılın aynı ayı ile kıyaslandığında ise perakende fiyatlar yüzde 7.5, toptan fiyatlar yüzde 8.1 artış gösterdi.

GIDA HARCAMALARI:

İTO’nun hesabına göre, ocak ayında gıda harcamaları grubunda binde 5 artış görüldü. Bu grupta yer alan ekmek ve tahıl endeksi binde 3, et, balık ve kümes hayvanları yüzde 2.5, yağlar, süt ve süt mamülleri binde 9, çeşitli ve hazır yiyecekler binde 5, tütün ve alkollü içkiler binde 1 arttı.

KONUT HARCAMALARI:

Konut harcamaları grubu endeksinde yüzde 2.0, ev eşyası harcamaları grubunda yüzde 3.5, sağlık ve kişisel bakım harcamaları grubu endeksinde binde 5, ulaştırma ve haberleşme harcamaları grubu endeksinde yüzde 8.1, kültür, eğitim ve eğlence harcamaları grubu endeksinde yüzde 1.8 ve diğer harcamalar grubu endeksinde de yüzde 4.6 artış gerçekleştirirken, giyim harcamaları grubunda yüzde 18.5 azalış izlendi.

ENFLASYONSUZ ÜÇÜNCÜ AY:

İTO’nun açıklamasında, enflasyonsuz üçüncü aya ulaşılmasında döviz kurlarının düşüklüğü ile girdi maliyetlerinde nispi azalışların yarattığı olumlu etkilerin katkısı olduğu belirtildi.
Etiketler:
Son Dakika Haberler


EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı