GeriEkonomi İTO Cine-5'i Rekabet Kurulu'na şikayet etti
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

İTO Cine-5'i Rekabet Kurulu'na şikayet etti

Abonelerine ‘‘24 saat film izlettirmek’’ vaadiyle dekoder satan Erol Aksoy'un Cine-5 kanalının, akşamları film yayınını keserek ayrıca ücret talep ettiği Playboy TV'ye başlamasını ‘‘hakim durumu kötüye kullanmak’’ olarak nitelendiren İstanbul Ticaret Odası, Cine-5'i Rekabet Kurulu'na şikayet etti.

İstanbul Ticaret Odası (İTO), geceyarısından sonra yayınladığı ‘Playboy’u izleyebilmeleri için abonelerden ayrıca para isteyen ve yeni abonelerine parasız dekoder, telefon, fiyat indirimi gibi avantajlar sunan Cine-5'i, Rekabet Kurulu'na şikayet etti. İTO Başkanı Mehmet Yıldırım imzasıyla yapılan şikayet başvurusunda Cine-5'in iki ayrı uygulamasıyla, ‘hâkim durumunu kötüye kullanarak’ eski abonelerini güç duruma düşürdüğü bildirildi.

Yıldırım, Hürriyet'e yaptığı açıklamada, İTO'ya Cine-5 abonelerinden yüzlerce şikayet geldiğini söyledi. Cine-5'i Rekabet Kurulu'na iki ayrı nedenle şikayet ettiklerini belirten Yıldırım, Cine-5'in yeni abonelerine bedava dekoder ve telefon verdiğini, abonelik fiyatında da indirim yapmasını ‘eski abonelerin haklarına tecavüz’’ olarak niteledi. İTO Başkanı, şu değerlendirmeyi yaptı: ‘‘Bir de geceyarısından sonra yayın icat ettiler. Bunun için de ayrı para ödeyeksiniz diyorlar. Burada önemli olan, paranın miktarı değil. Eski abonenin dışarda tutulması. Adam belki böyle olacağını bilse, abone olmazdı. Cine-5'in yarın da kalkıp futbol maçları için ayrı bir para istemeyeceğini kim garanti edecek? Bunun önüne geçilmesi lazım.’’

RTÜK DE ŞİKAYETÇİ

Rekabet Kurulu Başkanı Aydın Ayaydın, İTO'nun başvurusunu doğrulayarak, şikayet kendilerine çok yeni ulaştığı için henüz bir işlem yapılmadığını söyledi.

RTÜK, kısa bir süre önce Cine-5 kanalından geceyarısından sonra yayın yapan Playboy TV'yi ‘korsan yayın’ kabul ederek Cumhuriyet Savcılığı'na suç duyurusunda bulunmuştu. Abonelerden gelen şikayetler üzerine bu kararı alan RTÜK, daha önce Kurul'a başvurusu olmadan yayın yaptığı gerekçesiyle yayınlarının durdurulmasını kararlaştırmıştı. Playboy TV ise bunun üzerine yayınlarındaki Playboy TV logosunu kaldırmıştı.Yorumları Göster
Yorumları Gizle