İTO Başkanı Yıldırım'dan F1 uyarısı

İstanbul
27.02.2005 - 15:19 | Son Güncelleme:

İstanbul Ticaret Odası (İTO) Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Yıldırım, Şu anda Formula 1 organizasyonunun yüzde 75'inin yapılamadığını bildirerek "İnşaat zamanında bitse de organizasyon sarkacak. Öyle bir tehlike ile karşı karşıyayız" dedi.

Yıldırım, Ekonomi Muhabirleri Derneği üyeleriyle yaptığı sohbet toplantısında, İTO'da Mart ayında seçim olduğunu anımsatarak, ”Kazanacağıma eminin” diye konuştu.

İTO'YU CAZİP HALE GETİRDİM

Yaptığı hizmetlerle İTO'yu cazip bir konuma getirdiğini belirten Yıldırım, şunları söyledi: “Şu anda rakiplerim varsa, ben bu kurumu cazip duruma getirdiğim için var. İTO'yu 2003 yılında Avrupa'nın, 2004 yılında dünyanın birincisi yaptık. Böyle bir kurumu bu kadar cazip duruma getirdik, rakiplerimi ben aradım, ben kaşındım.”

Bir soru üzerine Yıldırım, “Bizim sistemde 89 komite, 230 tane meclis üyemiz, 32 tane de TOBB delegemiz var. İTO, odalar birliğinde de önemli bir güçtür. Bu yapı içerisine göre burayı denetlediğiniz zaman İstanbul ekonomisini denetlediğiniz gibi odalar birliği ekonomisinde de söz sahibi olma imkanınız çıkıyor ortaya. Onun için işin boyutları çok daha büyük olarak bakılabilir” dedi.

FORMULA 1 İNŞAATI

Formula 1 konusundaki iddiaların hatırlatılarak, “Dosya, niye son anda, seçim öncesinde getirildi?” sorusu üzerine Yıldırım, iddiaların İTO'da seçim olduğu için gündeme geldiğini belirtti.

“Kurt kuzuyu gözüne kestirmiş, seni yiyeceğim demiş. Seni yemeyi göze aldılar mı senaryolar, komplolar kurulur” diyen Yıldırım, şunları kaydetti: “İhale 15 ay önceydi. Niye o zaman getirilmedi? 15 ay geçmiş, işin yüzde 90'nı bitmiş. Ben yanlış bir taktik yaptım, (Formula Projesi'nin yüzde 90'nı bitmiştir, herhangi bir sorun yok, programın 3 ay öncesindeyiz) deyince, bazı çevreler (Bunun da kaymağını bu adam mı yiyecek, bunu parçalamak, bölmek lazım) dediler. Nitekim bölündü. Yüzde 50'sini odalar birliğine verdik. İşte, hükümet pay istiyor. Yarın belediye pay ister. Belirli çevrelere herkes pay etsin. Biz kesinlikle zaten birilerine puan getirsin diye değil, ülkeye faydalı gördüğümüz için yaptık.”

Formula 1'in değerini Türkiye'nin 2 yıl sonra anlayacağını söyleyen Yıldırım, İstanbul'a sadece 3 milyon turist geldiğini anımsatarak, “Türkiye'yi 2.5 milyar insan camlardan izleyecek. Ülkeye bugün 15 milyon turist geliyorsa yarın 30 milyon turist gelecek” diye konuştu.

SARKMA TEHLİKESİ

Formula 1 Projesi zamanında bitirilemezse devletin 38.5 milyon dolar teminatının yanacağına işaret eden Yıldırım, son olaylardan etkilenen çalışanlar olduğunu söyledi.

Yıldırım, “Bunun dışındaki tüm yarışlar bizim organizasyonumuz içinde. Çok güzel anlaşmalar yapıyorduk, ama bu olaylar çıkınca karşı taraf da başladı sana bazı dayatmalar yapmaya. Eurosport'tan 1 milyon dolara anlaştık şimdi adam 2 milyon dolar istiyor, (Yapıp yapmayacağınız belli değil) diyor” dedi.

Şu anda Formula 1 organizasyonunun yüzde 75'inin yapılamadığını bildiren Yıldırım, “İnşaat zamanında bitse de organizasyon sarkacak. Öyle bir tehlike ile karşı karşıyayız. O bakımdan çalışan insanları motive etmek lazım. Bu, kolay bir iş değil. İmza atıldı, 18 ayda bu bitirilip verilecek. Stres yaşıyoruz. 38.5 milyon dolar bu ülkenin parası” diye konuştu.

Etiketler:
Son Dakika Haberler


EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı