GeriEkonomi İTO: 10 bin dolar sınırı iptal edilmeli
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

İTO: 10 bin dolar sınırı iptal edilmeli

İstanbul Ticaret Odası (İTO) Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Yıldırım, Irak geçici yönetiminin ülkeden döviz çıkışını 10 bin dolar ile sınırlandırmasının sadece Türkiye'nin ticari anlamda Irak'taki varlığına değil siyasi anlamda askeri ve diplomatik ağırlığına karşı da bir tür ambargo olduğunu bildirdi.

Yıldırım yaptığı yazılı açıklamada, 10 bin dolar sınırlandırması kararının 1. Körfez krizi sonrası yeni yeni toparlanmaya başlayan Türk-Irak ticari ilişkilerine balta vuracağını belirtti.

Bu uygulamanın, Irak ile ticaret ilişkilerin en yoğun olduğu Güneydoğu Anadolu Bölgesi'nde ticari faaliyetleri ve istihdamı azaltarak sosyal sıkıntılara neden olacağını kaydeden Yıldırım, ''Hatta daha önceki yıllarda olduğu gibi gıda karşılığı mazot gibi zorlamalara ve doğrudan kaçakçılığa yol açabilecektir. Uygulamanın mal akışını yavaşlatmak suretiyle Irak ekonomisi ve halkına büyük zarar vereceği de aşikardır'' dedi.
  
Türkiye'nin Birleşmiş Milletler koşullarına uygun olarak Irak yönetiminin beklentileri çerçevesinde kaliteli, makul fiyata ve uygun teslimat ile mal sevkiyatı olanaklarına sahip tek ülke olduğuna işareteden Mehmet Yıldırım,  Türkiye'nin konumu ve sahip olduğu avantajlarla ileride Irak piyasasına egemen olacağı beklentisinin, diğer ülkeleri endişelendirdiğini kaydetti.

Yıldırım, açıklamasında şu görüşleri dile getirdi: ''ABD'nin bu uygulama ile bir anlamda Türkiye'nin Irak piyasasından çekilmesini istemekte olduğu ve ABD'nin Bağdat'taki geçici yönetimden çok, Irak'ın kuzeyindeki yönetimi paylaşan Kürt aşiretlerini kolladığı anlaşılmaktadır. Böyle bir durumda ABD, tutumunu değiştirmediği takdirde Türkiye'nin Irak'ın kuzeyindeki Kürt aşiretlerine haraç ödemesini istiyor konuma düşecektir. Böyle bir durumda ise ABD'nin ülkemize ne kadar dost olduğuna şüphe ile bakılması yanlış olmayacaktır.''

İTO Başkanı Yıldırım, geçici yönetimin 10 bin dolar ile sınırlandırdığı para çıkışı uygulanmasının yanında sınırda para deklarasyonunun kaldırılması gerektiğini belirtti.
  
Zorunlu para deklarasyonunun özellikle Irak ile iş yapan Türk firmalarının iş hacimlerinin Kuzey Irak'taki yönetimi paylaşan Kürt gruplarınca tam olarak öğrenilmesine neden olduğunu belirten Yıldırım, kuzeydeki Kürt grupların bu durumda kendilerine bir pay vermeyen firmaları kendi bölgelerine sokmak istemeyip haraç vermeyen işadamlarını da bir nevi ''kara listeye''  aldıklarını bildirdi.

Yıldırım, daha sonra açıklamasında şunları kaydetti: ''Bu uygulama sadece Türkiye'nin ticari anlamda Irak'taki varlığına değil siyasi anlamda askeri ve diplomatik ağırlığına karşı bir tür ambargodur. O nedenle bu uygulamadan sadece ihracatımız değil, daha da önemlisi ulusal onurumuz ve siyasi çıkarlarımız da zedelenecektir.  Bu çerçevede öncelikle Irak geçici yönetiminin almış olduğu azami 10 bin dolar uygulaması hemen iptal edilmelidir. Ayrıca, Irak gümrüklerinde deklarasyon zorunluluğu kaldırılmalı ve Suriye üzerinden Bağdat'a daha kısa bir güzergah sağlayacak ikinci bir sınır kapısı acilen açılmalıdır.''


Yorumları Göster
Yorumları Gizle