GeriEkonomi İTKİB’de sekiz yıllık Oğuz dönemi bitiyor
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

İTKİB’de sekiz yıllık Oğuz dönemi bitiyor

Türkiye ihracatının yüzde 30'unu gerçekleştiren İstanbul Tekstil Konfeksiyon İhracatçıları (İTKİB) Başkanlığını yürüten Okan Oğuz, sekiz yıllık görev süresinden sonra bu dönem başkanlığı bırakacak.

Altı yıldır İstanbul Tekstil Konfeksiyon İhracatçıları (İTKİB) Başkanlığını yürüten Okan Oğuz, bu dönem başkanlığı bırakacak. Nisan ayında yapılacak miletvekili genel seçimlerinde aday olacağı aylardır konuşulan Okan Oğuz'un yerine Nuri Artok'u destekleyeceği belirtiliyor. Artok'un adaylığının Ramazan Bayramı'ından sonra İTKİB Başkanı Okan Oğuz'un sektörün duayenleri ile yapacağı değerlendirme toplantısından sonra netleşecek.

Bu arada Bülent Barlak, Fuat Çakıroğlu ve Veysi Balin'in de ihracatçılar arasında rakip liste çıkarmak nabız yokladığı konuşuluyor. TRİSAD Sektörel Dış Ticaret'in de Başkanı olan Bülent Barlak triko sanayicilerini temsilen son yönetime girmişti. Rakip aday olabilecek isimler arasında bahsedilen Fuat Çakıroğlu'da İTKİB Yönetim Kurulu üyesi. Bu arada yıllar önce Okan Oğuz ile İTKİB Başkanlığı için yarışan Veysi Balin'in adaylık için nabız tuttuğu da kulislerde konuşuluyor.

EKİP GENÇLEŞİYOR

İTKİB Başkanı Okan Oğuz geçtiğimiz günlerde arkadaşlarına bir daha aday olmayacağını açıkladı. Mevcut yönetimin devamı olarak Nuri Artok'un Başkan adayı, iki genç Yönetim Kurulu üyesinin de güçlü Başkan Yardımcısı olarak aday gösterilmesi formülü gündeme geldi. Buna göre, geçtiğimiz seçimlerde yedek listeden Yönetim Kurulu'na giren ve aynı zamanda İKV Yönetim Kurulu üyesi olan Halil Sezer, Orka Group'un sahibi Süleyman Orakçıoğlu ve Muzaffer Akpınar'ın güçlü Başkan Yardımcılıkları için adı geçiyor. Bu üç isim de yeni listede yeralacak.

İTKİB Türkiye'nin 29 milyar dolarlık ihracatında yüzde 30.1'lik paya sahip olarak diğer ihracatçı Birlikleri arasındaki liderliğini sürdürüyor. İhracat politikalarının oluşturulmasında ve yurtdışı fuarlara katılımda olmada önemli rolü olan İTKİB'de Okan Oğuz sonrası oluşacak yeni dengeler de gençlerin etkili olması bekleniyor. İTKİB en son 1992 yılında beş adayın katılımıyla heyacanlı bir seçime sahne olmuştu. Daha sonra seçimler ya iki adayın yarışması ya da uzlaşma ile sonuçlandı.

Oğuz politikaya girecek mi?

İki yıl önceki İTKİB Genel Kurul'unda son kez aday olduğunu açıklayan Okan Oğuz'un politikaya gireceğine kesin gözüyle bakılıyor. İşdünyasında konuşulanlara göre Oğuz'un kuvvetle DYP'den aday olması bekleniyor. Geçtiğimiz günlerde arkadaşlarını toplayıp, nöbeti genç bir arkadaşına bırakacağına açıklayan Oğuz, politikaya girip girmeyeceği konusunda bir mesaj vermedi. Oğuz, ‘‘İTKİB Başkanı olarak bu konuda hiçbir yorum yapmam. Çünkü görev yaptığım kuruma politika girmiş olur. O nedenle önce görevimi bırakacağım. Görevimi bıraktıktan sonra ne yapacağıma karar vereceğim. Zaten iki yıl önce son kez aday olduğumu açıklamıştım'' yorumunu yapıyor.
Yorumları Göster
Yorumları Gizle