GeriEkonomi ‘İtibarlı’ domates!
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

‘İtibarlı’ domates!

‘İtibarlı’ domates!

Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci, “Domates ile ilgili hassasiyet Rusya tarafında kademeli bir şekilde geçilecek, yasak kaldırılacak. Bu gümrük vergileriyle kendilerini korumalarına müsaade edilecek, bizim yaptığımız gibi” dedi. 10 liraya ulaşan fiyatlar sonrası üreticiler ise 20 Mayıs’tan sonra domatesin ucuzlayacağını söylüyor.

EKONOMİ Bakanı Nihat Zeybekci, “Forum İstanbul 2017”ye katıldı. “Türkiye Geleceğini Yeniden Tasarlıyor” başlığı ile gerçekleştirilen forumun açılışının ardından Bakan Zeybekci, gazetecilerin gündeme ilişkin sorularını yanıtladı. Zeybekci, Rusya ile Türkiye arasında tarım ürünlerinde sadece domatesin önünde engel kaldığına dikkat çekerek, önceki gün tüm yasakların önündeki engellerin kaldırıldığını domateste de kademeli şekilde kaldırılacağını söyledi. Öte yandan 6-7 Mayıs’ta Ankara’da Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek ile Rusya Başbakan Yardımcısı Arkadi Dvorkoviç’in yapacağı müzakerelerle karşılıklı yasakların kalkması konusunda somut adımlar ilan edilecek. Buna göre Rusya, domates yasağının kaldırılmasına dair süre belirleyecek. Türkiye ise Rus buğdayına koyduğu engeli kaldırmak için çalışmalar yürütecek. İki ülke arasında yapılacak müzakerelerde vize serbestisi ve domates konusu süreye yayılacak olup diğer tüm yasaklar kaldırılacak.

YASAK KOYMADIK

Zeybekci, yaptığı konuşmada şunları söyledi: “Biz yasak koymadık Rusya’ya ama Rusya’nın yasakları var. Yasakların doğurduğu olumsuz bir ortam ortaya çıktı. Önceki gün bütün bu yasakların bitmesi yönünde önemli bir süreç başladı. Domates ile ilgili de ‘engel aşılamadı’ diye domatese o kadar büyük bir itibar kazandırdık ki o da kendini zaten zam şampiyonu yaptı. İşin şakası bir yana. Domates ile ilgili hassasiyet Rusya tarafında kademeli bir şekilde geçilecek, yasak kaldırılacak. Bu gümrük vergileriyle kendilerini korumalarına müsaade edilecek, bizim yaptığımız gibi. Bu anlamda aynı enstrümanı kullanarak biz Rusya ile bundan sonra ticaretimizde yol alacağız. Onların gümrük vergileriyle koydukları tarifeleri biz de aynı şekilde gümrük vergileri ile koruyacağız. İlk etapta, domates hariç tüm tarım ürünlerinin önündeki engeller kaldırıldı. Bizim tarafımızda da şu anda buğday ile başladığımız bir iyileştirme sürecini bugün itibariyle başlattık. Yani buğdayın önündeki engeli kaldırdık. Ardından da sırayla diğer ürünlerin önündeki engelleri kaldırmaya devam edeceğiz.”

SOÇİ TEMASLARI

BAKAN Nihat Zeybekci, önceki gün Soçi’de gerçekleşen Türkiye-Rusya zirvesinin hakkında ise “Ben dünkü zirveyi çok başarılı olarak görüyorum. Türkiye ve Rusya arasındaki serbest ticaret anlaşmasında hızlı yol alacağız. Müteahhitlik sektörümüzün önündeki engeller kaldırıldı. Türk şirketlerinin oradaki Türk çalışanları istihdamı ile ilgili yasaklar vardı. Bunlar kaldırıldı. Turizm şirketlerimizin ve turizm organizatörlerimizin Rusya’daki faaliyetleri yasaklanmıştı, bunlar kaldırıldı. Bazı Türk yatırımcılarımızın, ağaç, kereste sektöründeki yasaklar kaldırıldı” diye konuştu. Zeybekci, “Vize ile ilgili de; iş dünyasının önündeki vize engeli kalktı. Nakliyeci ve TIR şoförlerimizin, uçuş ekiplerimizin önündeki vize engeli artık yok. Amaç tabii ki sıfır vize yani 2015 Kasım öncesindeki hızlı bir şekilde dönmek. Ama o sürece kadar da iş dünyamızın karşılıklı olarak vizeden etkilenmesini minimuma indirmek gibi bir gayretimiz olacak ve işleri kolaylaştıracağız” şeklinde konuştu.

 

  EMİN ADIMLARLA İLERLİYORUZ

 

TÜRKİYE İhracatçılar Meclisi (TİM) Başkanı Mehmet Büyükekşi, şunları anlattı: “Dünyada yeni dengelerin oluştuğu bir dönemdeyiz. Türkiye olarak geleceğimizi şekillendiren çok önemli gelişmeler yaşıyoruz. Küresel büyümedeki yavaşlamaya rağmen hedeflerimize ilerliyoruz. Doğru bildiğimizi, iyi olduğuna inandığımız adımları atmaya devam edeceğiz. Halk arasındaki tabirle kendi göbeğimizi kendimiz keseceğiz. Birlikte hareket edersek geleceğimiz daha parlak olacak. 2017 yılına büyük beklentilerle girdik. 2017 yılını ihracatta atılım yılı ilan ettik. İlk dört ayda baktığımızda beklentilerimizde ne kadar haklı olduğumuzu görmüş olduk. İlk 4 ayda yüzde 9’a yakın artış var. İnşallah yılın geri kalanında da bu artışı elde edeceğiz. 155 milyar dolara çıkarmak için çalışacağız. Yeşil pasaport ihracatçıya güven verdi.”

 

DAHA FAZLA YETENEĞİ ÇEKMENİZ LAZIM

 

AL Sharq Forum Başkanı Wadah Khanfar, “Bence Türkiye çok Türk. Dinamik olabilmek için, ilerleyebilmek için çok Türk… O yüzden açılmanız lazım. Daha fazla yeteneği çekmeniz lazım. Çünkü yaratıcılık çeşitlilikle beslenir” dedi. Khanfar, Forum İstanbul 2017 kapsamında düzenlenen “Dünyada ve Türkiye’de Yeni Dönem” başlıklı oturumda, dünyada jeopolitik anlamda çok belirsiz bir dönemden geçildiğini söyledi. Uluslararası sistemde bir dönüşüm yaşandığını belirten Khanfar, son 10-20 yıl içerisinde gücün çok değiştiğini dile getirdi. Khanfar, dünyada bir milliyetçilik artışı, anti-globalleşmeye yönelik bir duygusal yaklaşım olduğunu kaydetti. Bosphorus Energy Club Başkanı Mehmet Öğütçü ise olanlara bakarak gelecek 10 yılda ne olacağını tahmin etmenin mümkün olmadığını kaydetti.

 

COĞRAFYA BİR ÜLKENİN POLİTİK KADERİDİR

 

FORUM İstanbul Yönetim Kurulu Başkanı Yavuz Canevi de geçen yıllarda yaşanan bütün olumsuzluklara rağmen Türkiye’nin 2023 vizyonundan vazgeçmediğini anımsattı. “Bir an önce edilgenlik tuzağından kurtulup tarihsel büyüme oranlarımızı yakalamak için yeni hikayemizi oluşturmak ve bu yeni hikayenin inandırıcılığını artırmak zorundayız” diyen Canevi, şöyle konuştu: “Şimdi mümkün olan en kısa zamanda ve hızla istikrarı yakalama fırsatı önümüzde. Unutmayalım, coğrafya bir ülkenin politik kaderidir. Kaderinizi değiştiremezsiniz ama onun size sunduğu avantajları maksimize edebilirsiniz.”


Yorumları Göster
Yorumları Gizle